פרופ' עומר מואב מסביר כיצד מובל הציבור הישראלי ל"שיח תדמיות" ריקות מתוכן כאשר שלי יחימוביץ משתמשת במונח "סוציאל דמוקרטיה" באופן מטעה בעוד היא מובילה את ישראל להתרחק מהמדינות הסוציאל דמוקרטיות המצליחות ולמולה מובלת איילת שקד להשתמש במונח "נאו-ליברלית" באופן שמטעה רבים בשל השימושים הבלתי עקביים במונח. פרופ' מואב מסביר את העימות האמיתי בין גישת שקד לגישת יחימוביץ.

כך כותב פרופ' מואב:
""עם זאת, פעורה תהום אידיאולוגית ביני לבין יחימוביץ'. היא ממש סוציאל-דמוקרטית ואני ממש נאו-ליברלית."

איילת שקד, דהמרקר, נופלת בפח של יחימוביץ'

ניאו-ליברליות זה סתם כינוי גנאי לתומכי כלכלת שוק ומתנגדי הממשלה הגדולה. שקד אינה ליברטריאנית (שאולי לזה היא מתכוונת). היא נוטה לכיוון של חופש כלכלי הרבה יותר מרוב הפוליטיקאים. ובשונה מרובם היא מבינה את הנזק של עודף חקיקה ורגולציה.

יחימוביץ' היא ממש לא סוציאל דמוקרטית. הציבור בישראל מאמין (ברובו המכריע) שיחימוביץ', רק בגלל שהיא מצהירה על עצמה שהיא סוציאל דמוקרטית, מקדמת מדיניות שדומה לזו של המדינות הסוציאל דמוקרטיות המצליחות (דנמרק, שוודיה, פינלנד, וכדומה). אבל גם שקר שרבים מאמינים לו הוא שקר.

הגישה במדינות הללו היא כלכלת שוק תחרותית, עם חופש כלכלי, ובירוקרטיה ידידותית ככל האפשר, מסחר בינלאומי ללא מגבלות מהותיות, שוק עבודה די גמיש, וממשלה שלא מתביישת להפריט, אם כתוצאה מההפרטה הציבור יקבל שירות טוב יותר.

מדינת רווחה יכולה להתקיים רק עם כלכלה קפיטליסטית שמאפשרת יצירת תוצר גבוה שניתן למסות אותו ולחלק מחדש דרך מגוון שירותים וקצבאות.

המשותף ליחימוביץ' ולמדינות הרווחה הסוציאל דמוקרטיות זה התמיכה במיסוי גבוה וממשלה בעלת תקציב גבוה. אבל גם כאן רב השונה מהדומה. במדינות הסוציאל דמוקרטיות המצליחות המטרה של הממשלה והתקציב הגבוה זה לשרת את הציבור. עובדי הציבור הם אמצעי. אצל יחימוביץ' עובדי הציבור הם מטרה חשובה לא פחות מהשירות לציבור, דבר שמאפר בישראל קיומה של מדינת רווחה נדיבה לעובדי הציבור לצד מדינת רווחה קמצנית לאחרים. והבדל נוסף הוא שהמיסוי במדינות הסוציאל דמוקרטיות הוא רחב מאוד ומכביד מאוד גם על המעמד הבינוני. חזון יחימוביץ' הוא נטל מס מטורף (ובלתי אפשרי מעשית) על ה"עשירים" (קבוצה דמיונית שניתן לחלוב אותה ללא מגבלות ובהיקף של מאות מיליארדים לשנה)."
קישור:
https://www.facebook.com/omer.moav/posts/10210935486328743

הערה: להרחבה ביחס לשימושים המונח "נאו-ליברליזם" בפוסט של אנה שניידמן בתגובה ראשונה.

תגובות