פינת הצעת החוק המיותרת #9
ה"זוכה" השבוע: ערבות מדינה לדירה יחידה

בהצעת חוק זו שהוצעה מחדש על ידי אורלי לוי-אבקסיס מוצע שמשלמי המיסים יערבו להלוואה בשווי 20% מערך הדירה למי שרוכש דירה יחידה. הלוואה זו תינתן רק למי שכבר נוטל משכנתא בשווי 70%, כך שהם יוכלו ללוות 90% מערך הדירה.
הצעת חוק זו מסוכנת מאד כיוון שהיא מעודדת ביקוש מלאכותי לדירות על ידי עידוד הקונים להגדיל את הסיכון שלהם, בנטילת הלוואות מקסימום של 70% מערך הדירה. הקונים גם יוסיפו עוד סיכון שלא יוטל עליהם אלא על משלמי המיסים בדמות ה20% הנותרים שהם ילוו.
עידוד נטילת משכנתאות זה בדיוק מה שממשלת ארה"ב עשתה בשנות ה90 וה2000. כתוצאה מכך נוצרה בועה בשוק הנדל"ן שקריסתה הובילה למשבר החמור של 2008. במקרה הישראלי, הסיכון לחדלות פירעון קטן יותר בגלל ערבות המדינה, אך החוק עדיין יחמיר את יוקר הנדל"ן, והעידוד ליטול משכנתאות של 70% גם יחמיר את הסיכון לחדלות פירעון במקרה של פיצוץ הבועה. בנוסף לכך, יש פה סיכון מוסרי של הטלת הסיכון על משלמי המיסים. ה20% הנותרים ישולמו על ידי משלמי המיסים.
תוצאות החוק בטווח הקרוב יהיו ייקור דרסטי נוסף של מחירי הדירות. התוצאות בטווח הרחוק יותר יהיו העלאות מיסים למימון הערבויות כשהבועה תתפוצץ וסיכון מוגבר יותר של משבר פיננסי (הבנקים כמובן יחולצו על חשבון משלמי המיסים).
אנחנו קוראים לממשלה ולחברי הכנסת להפסיק לנסות לשחק משחקים בשוק הדיור וללכת לפתרון הפשוט של שיווק קרקעות מסיבי, תוך הקלת הרגולצייה ותהליכי הרישום. כך תורידו את מחירי הדיור באמת.

איילת שקד
משה כחלון
יואב גלנט – Yoav Gallant
המחאה הגדולה-יחד נוריד את מחירי הדיור
צדק חברתי – חדר המצב
חקיקה

גרפיקה: Eran Ron

תגובות