עם סיומו של מושב החורף, אנחנו גאים לחשוף את תוצאות "מדד החירות", המדרג מידי מושב את חברי הכנסת על פי תרומתם לחקיקה המקדמת את ערכי חופש הפרט והשוק החופשי. נתוני המדד מתבססים על שקלול נתוני ההצבעות והצעות החוק של הח"כים במהלך המושב שמסתיים בימים אלה.

את רשימת הח"כים המצטיינים, מובילה בפעם השלישית ברציפות ח"כ שרן השכל (ליכוד), אשר הובילה במושב האחרון את המאבק למען אי הפללתם של צרכני קנאביס. אחריה, מדורג גם כן בפעם השנייה ברציפות ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי). ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) וח"כ רועי פולקמן (כולנו) הם חברי הכנסת שרשמו את הקפיצה הגדולה ביותר כשהם מתברגים במקומות השלישי והשישי בהתאמה ברשימת המצטיינים של מושב החורף, בעוד שח"כ אורי מקלב, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) וח"כ אורן חזן, משתרכים מאחור מבין חברי הקואליציה.

מפלגת הבית היהודי ממשיכה גם במושב זה להחזיק במקום הראשון במדד החירות כמפלגה התורמת ביותר בקידום ערכי חופש הפרט והשוק החופשי, כשהליכוד מתמקמת מיד אחריה במדד במקום השני. עוד עולה מהמדד כי מפלגת "ישראל ביתנו" מדורגת במקום האחרון מבין מפלגות הקואליציה כשאל המקומות האחרונים בדירוג המפלגות, הגיעו מרצ, אורלי לוי אבקסיס והמחנה הציוני (המידע המלא בעמוד הבא).

נפתלי שינדלר, מרכז פרוייקט "מדד החירות" של התנועה הליברלית החדשה אמר בתגובה לתוצאות המדד כי: "המושב האחרון, הוכיח פעם נוספת עד כמה עגום מצבם של ערכי חופש הפרט והשוק החופשי בכנסת. לצערנו, אנו רואים כיצד מרבית חברי הכנסת ממשיכים לקבל ציונים שליליים, המעידים אולי יותר מכל על נכונותם להיכנע פעם אחר פעם לחקיקה פופוליסטיות ומסוכנת. עם זאת, המדד הנוכחי כן מצביע על מגמה של שינוי תפיסה ובהקשר זה, ראוי לציין את חברי הכנסת המצטיינים המשתמשים בכוחם בכדי לבלום חקיקה פופוליסטית תוך הפגנת התנהלות כלכלית אחראית וזהירה".

ח"כ שרן השכל, המדורגת ראשונה במדד החירות: "שמחתי לשמוע הבוקר על בחירתי, בפעם השלישית ברציפות, במקום הראשון ב"מדד החירות" הבודק את פעילות חברי הכנסת למען חופש הפרט וליברליזם כלכלי. אלה ערכים ששמתי לי כבסיס לעבודתי בכנסת, והם אלה המנחים אותי כמצפן ערכי ורעיוני. בימים אלה, בהם אני סופגת סנקציות ועונשים בגלל דבקותי בערכי החרות, שמהווים את הבסיס האידיאולוגי של תנועת הליכוד, מוכיחה הבחירה הזו עד כמה חשובה התמיכה הציבורית בקידום עקרונות החרות. אני גאה להיות שגרירה של הרוח הליברלית בכנסת ישראל, ומתחייבת להמשיך בפעילותי ומאבקי לקידומה".

עיצוב אינפוגרפיקה: galiainfographics.co.il

תגובות