לא משנה איך מתייחסים לראשת האופוזיציה יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' – דבר אחד אי-אפשר לשלול ממנה: היא עקבית בדבקותה לסוציאל-דמוקרטיה ובטוחה שעתידה של האנושות בסוציאליזם. בזה היא מצטיירת כנכדתם הנאמנה של אותם סוציאל-דמוקרטים שתפסו שלטון ברוסיה ב-1917 ושלטו בה 70 שנה.

סיסמת הקמפיין של יחימוביץ' בבחירות האחרונות, "יכול להיות כאן טוב יותר", כאילו לקוחה מהסיסמה של השלטון הסובייטי: "הדור הנוכחי של עמנו יחיה בקומוניזם" (כלומר באושר ובעושר).  

כמי שעל בשרו חווה את סגולותיו של סוציאליזם וחי יותר מחצי חייו תחת שלטון סוציאל-דמוקרטי, אני מרגיש מחויבות מוסרית לתת לשלי הנחמדה כמה עצות, להזהיר מסכנות סמויות, שמחכים לה בדרכה הלא פשוטה ואצילית זאת. איך להתמודד עם הקשיים, ממה להיזהר, למה לחתור.

שלי הנכבדה! כדאי לך לקחת בחשבון שבניית סוציאליזם במדינה בודדת זו משימה כבדה מאין כמוה.  קריעת ים סוף לעומתה – משחק ילדים.

 

 

ארצנו הקטנטונת לא התברכה באוצרות טבע כבמדינות עצומות מרחבים ועשירות אחרות, וכדי שהמעמד הנמוך יקבל יותר יש לגזול את "השומן" מהמעמד הגבוה. אין קונצים אחרים. בעצם את בעצמך מבינה זאת.

כל עוד במדינה יש דמוקרטיה ללא קידומת "סוציאל", הדרך היחידה לעשות זאת – לעלות מיסים. אך הממזרים האלה תמיד מצליחים לעקוב, לחמוק. התוצאה תהינה כמו בצרפת בה הנשיא הסוציאליסט אורלנד העלה מיסים והשחקן המשתכר מיליונים ז'רר דפארדיה העביר את עסקיו למדינה שכנה. אחריו השתמשו בגימיק מיליונרים נוספים וכרגע צרפת מקבלת פחות מיסים מבעבר. ותאמיני: קריאה למצפונם של הקומבינטורים האלה לא תועיל. מצפון אצל איש עסקים, אצל איש אמיד –  דבר נדיר עוד יותר מאשר היכולת להרוויח כסף אצל סוציאל-דמוקרט. במידה ותתחילי לגבות מהם מיסים בכוח – העשירים יעבירו את כל הונם למערב. לכן מייד יש לחוקק את החוקים המגבילים את החופש הפיננסי של בעלי הון. למחרת אחרי עלייתך לשלטון צריך להלאים את כל הבנקים.

כדי שלא יבריחו את כספם לחו"ל במזוודות יש להדק את השמירה במעברי הגבול. מי שירצה להגר – שישלם לקופת המדינה הסוציאליסטית על שלילת אזרחותו. יש לו השכלה גבוהה? אדרבא – שישלם גם על זה, כי בארץ האוניברסיטאות מקבלות סבסוד ממשלתי.

אני ממליץ להמשיך לבנות חומות לאורך הגבולות – והפעם לא מפני מסתננים או מחבלים – אלא מפני אזרחי ישראל שיתחשק להם לברוח לארה"ב או לאירופה.

כרגע את ותומכייך תוך מאבק אדיר מצליחים כל כמה זמן להשיג העלאת משכורת מינימום לעוד 200-300 שקלים עלובים; בתור ראשת הממשלה את תוכלי לעלות את המשכורות האלה כמה שאת רוצה, ועד מהרה כל האנשים הפשוטים במדינה יהפכו למיליונרים. החשבון בחנויות יהיה קל מאוד: לחם אחיד – מיליון שקל, קוטג' למריחה 100 גרם – 3 מליון שקל… ברוסיה אחרי המהפכה הסוציאליסטית הגיעו לעושר כזה אחרי חצי שנה.

את צודקת לגמרי בתקיפתך את מדיניות ההפרטה. הדבר סותר את יסודות הסוציאליזם. יש מייד להלאים את הכול בחזרה. כי אם את רוצה לקחת על עצמך את החלוקה – את תצטרכי לדאוג גם לייצור. אף אחד לא ירצה להיות פראייר ולעסוק בייצור סחורה אותה אחר כך הממשלה תחרים ותחלק באופן "שווה יותר" בין כל האזרחים –  לפי איך שהיא מפרשת את המושג "צדק". את ושרייך תצטרכו לתכנן יצור של כל פרט ופרט – מתחתונים ועד למקררים, ממוצצים לתינוקות לטיטולים לקשישים.

אנחנו מתלוננים על גודל המנגנון הממשלתי. חכו לסוציאליזם – אז תדעו מה זה – המנגנון המנופח. פקידי הממשלה ינהלו את החברות, פקידים יטפלו בחלוקה. הואיל וגם אלה וגם אלה יגנבו – יפקח עליהם עוד צבא של פקידים.  ומי ישמור על השומרים? נגייס אנשים גם למשימה זאת.

שלי הנכבדה,  את מבינה שאני לא ממציא דברים, לא חוזה אותם – אני מספר על מה שראיתי, חוויתי, למה שהייתי עד. הנה עוד כמה קשיים בלתי צפויים שמחכים מעבר לפינה.

כעובדת מדינה במשך שנים רבות (ברשות השידור, בכנסת ישראל) את השתכרת לא רע. לכן את מניחה שכאשר כל האזרחים יהפכו לעובדי מדינה (וזאת התגלמותו של הסוציאליזם) אז רמת החיים שלהם תהיה כמו שלך. אבל משכורות גבוהות במגזר הציבורי – הן פונקציה של ייצור מאומץ וניהול חברות יעיל במגזר הפרטי – בתעשייה, במסחר,  בבניה, בתחבורה. אין מה לעשות – ללא שוק חופשי מחכה למשק כישלון בכול התחומים האלה. רצון לעבוד עד לשעות מאוחרות, להתאמץ, להשקיע בלי חשבון בא רק עם אופציה להרוויח כסף רב ככול שאפשר.

ללא תפוקה גבוהה במשק גם עובדי המדינה –  עיתונאים, רופאים, מורים, שוטרים, כבאיים וכד' יקבלו גרושים. וגם בארץ – כמו שהיה בברה"מ – סטנד-אפיסטים בסופו של דבר יספרו מהבמות בדיחות כגון: "המדינה מעמידה פנים כאילו משלמת לנו, אנו מעמידים פנים יענו עובדים"…

את, שלי, לא פעם התקוממת: למה מפחידים אותנו? למה מי שמשתדל עבור מיליון שקל בשנה לא יעבוד כראוי עבור חצי מיליון? גם זה כסף רב. והצעת ללא היסוס להטיל מיסים נוספים על עושקים שעיקר פעילותם – ליזום, להגות רעיון, להשקיע – וגם זה לא בכסף שהוציאו מכיסם אלא לוו מהבנקים. את אמרת: אז מה אם הקפיטליסט לא יטוס במטוסו הפרטי – שיטוס במחלקה ראשונה של טיסת שכר. לא ימות אם בביתו המפואר תהינה לא 10 מכוניות אלא 8. ושתיים ניקח לטובת העניים.

שלי היקרה, כשתנחילי במדינה שלטון סוציאל-דמוקרטי תגלי להפתעתך כי אותם הקפיטליסטים, עשירים, קבלנים, אנשי עסקים, בעלי הון אשר היו מוכנים  לעשות שמיניות באוויר עבור בצע כסף , כל אלה ש"קרעו תחת" (כמו שאומרים חבר'ה), מעכשיו כשאת מטילה עליהם מיסים "צודקים" פתאום יהפכו את עורם, יתחילו לעבוד בעצלתיים – אם בכלל.

עד מהרה לא יישארו במדינה יזמים שיעזו לקחת הלוואות מהבנקים בריבית גבוהה ולקחת סיכונים – כדי שאת, השליטה הקולית החדשה של ישראל – תוכלי לגזור קופונים במטרה לחלק לנזקקים. כאלה הם נבלים. זה בטבע שלהם. ולא יהיה מה לגנוז, ומה לחלק, וכל העם ירד לדרגה של "העשירון האחרון", לא יהיה מעמד גבוה, העשירון הראשון, האלפיון העשיר וכל שאר מעצבנים וחלאות.

אבל לא להתייאש, לא להירתע, כי צדק ושוויון – הם העיקר. גם כאן יעזור לך הניסיון של ברה"מ לשעבר. יש לחוקק חוק נגד "אוכלי חינם" ולהכריח אנשים לעבוד.

אבל גם אחרי צעדים כאלה העם לא יעבוד כמו שעבד בשביל עצמו. ועד מהרה נגיע למצב שמוכר בארץ רק לאלה שעוד חיו בתקופת הצנע. התקשורת תמהרנה למתוח ביקורת על הממשלה ולהאשים בכול את הסוציאליזם הכ"כ אהוב עליך. אסור שזה יקרה. אחרי עלייתך לשלטון תוך חודשים ספורים תדאגי להגביל חופש הביטוי ולהנחיל צנזורה קשוחה – לאור קשיים וחבלות של אויבי המדינה הפנימיים (הלא הוא – הגייס החמישי). ברוסיה הסוציאל-דמוקרט האולטימטיבי לנין עשה זאת כבר אחרי חודש.

אחד השליטים האחרונים של ברה"מ אנדרופוב הורה, נוכח חוסר כול במדינה, לפקחים לצאת לרחובות, לעצור כל איש מבוגר שמבלה בצהרי היום בבתי קולנוע, בחנויות, בחמאמים ולדרוש הסבר למה הוא לא בעבודה. תלמדי לקח וכבר בשנה הראשונה לשלטונך שלחי את אנשיך לרחובות לצוד "אוכלי חינם". בשלב הראשון ניתן להיעזר בפקחי חניה – להם המשימה די מוכרת.

אחרי ההלאמה הכול יהפוך לנחלת הכלל, ואנשים יתחילו לגנוב ממקומות עבודה. יש לחוקק חוק נגד גנבי רכוש ממלכתי עם עונשים כבדים בצידו שיחול גם על ילדים מגיל 12 – כי הורים ערמומיים ישלחו לגנוב דווקא את הקטינים. אין מקום לרחמים. אחרת תלך כל המדינה. כמובן נצטרך לבנות כמה בתי כלא חדשים, אך אין דבר – זה ייצור לנו מקומות עבודה במקום אלה שנאבד בגלל "שביתתם" של היזמים – רודפי בצע.

האם את יודעת למה כל נהג בברה"מ שמר שטר של 3 רובל יחד עם רישיון הנהיגה שלו? לא יודעת? זה בסדר – בעידן הסוציאליזם המיוחל יידעו כל אם וכל אב בישראל ובכלל כל מבוגר – בשביל מה מומלץ להחזיק שטר של 100 שקל ביחד עם הניירת, שחייבים להראות לשוטר.

חסידי סוציאליזם שרופים מטעים אותנו ומשלים את עצמם בכך שמצביעים כדוגמה על כמה המדינות ה"סוציאל-דמוקרטיות" לכאורה באירופה. אבל אם להתעמק – מייד מתברר שהחלוקה הסוציאליסטית "השוויונית" וה"צודקת" במדינות האלה מתבססת לא על עבודה מאומצת עם מיסים כבדים – אלא על הון שנצבר בעבר, נשדד בעבר מיבשות רחוקות, או גם כיום יש להן הכנסות מחו"ל, מהמדינות, שם חוגג קפיטליזם חזירי ואכזרי, שמנצל ללא רחמים את המסכנים במדינות העולם השלישי. כמה מהמדינות ה"סוציאליסטיות" נהנות מאוצרות טבע גדולים – אך גם זה נחשב בעיניי לשוד: שוד מהדורות הבאים, שגם להם יש זכות על האוצרות האלה.

רוסיה שרדה תחת שלטון הסוציאליסטי המשחית 70 שנה רק הודות למשאבי טבע ענקיים שלה – ובסוף קלקלה את האוכלוסייה עד כדי כך שאפילו להתכופף ולקחת בחינם מה שנותנים יערותיה מפוארות, בטן האדמה, נהלים ואינספור אגמים שלה – הם כבר לא יכלו, והאימפריה נפלה. לישראל הקטנה ונטולת משאבי טבע אין לוקסוס כזה – הכלכלה שלנו תחת שלטון סוציאל-דמוקרטי תקרוס תוך כמה שנים.

בועידת המרכז האחרונה של מפלגתך כמה מחברי סיעתך מתחו ביקורת נוקבת על דבקותך לאידיאלים של הסוציאל-דמוקרטיה, אשר הרחיקה בוחרים רבים. הם הציעו בפעם הבאה לאמץ נוסחת פשרה: סוציאליזם אך בשילוב של עידוד יוזמה פרטית ושוק חופשי. אל תקשיבי לשירת הסירנה הזאת. זה שעטנז בלתי אפשרי בעליל. זה כמו לערבב מים בשמן.

כשמדברים על "קפיטליזם חזירי" מתכוונים שקיים גם קפיטליזם אחר – עם חמלה, כאשר גם פשוטי העם מקבלים את חלקם הצנוע מהשולחן העשיר של הקפיטליסטים.

אבל אין ולא יכול להיות "סוציאליזם עם חמלה". בכל שנות קיומה של בריה"מ חיפשו "סוציאליזם בעל פני אנוש" – לא הצליחו. לא לנין, לא סטלין, לא חרושוב, לא ברז'נייב, לא אנדרופוב ולא גורבצ'וב. כל אחד מהם בתורו ניסה נוסחה זו או אחרת, סידור זה או אחר, מקל או גזר, עידוד או כיפוף – אך לא הצליח. התוצאה תמיד הייתה דומה: חוסר כול, חנק רוחני, פיגור אחרי העולם החופשי בכול הפרמטרים. זה בד.נ.א. של השיטה המכונה "סוציאל דמוקרטיה".  לא קיימת חיה כזאת: סוציאל דמוקרטיה שמיטיבה עם העם. בשבילי ובשביל כמיליון אזרחים חדשים של ישראל זאת לא תיאוריה – זה חלק מהחוויה והידע המוצק שלנו.

מה שקשה לי להבין – למה מראש בחרת לוותר על עשרות ואפילו מאות אלפי הקולות של "הרוסים"? לא אמרו לך שבשביל החלק הגדול של העולים מבריה"מ לשעבר הדגל האדום של הסוציאליזם גרוע יותר מאשר סדין אדום בשביל פר?

גם בעידן הסוציאליסטי יהיו במדינה פערים חברתיים אבל אז זה לא יהיה פער בין הקפיטליסטים לשכירים – אלא בין רוב העם לפקידות הגבוהה בסביבתך. אבל מה – לא תוכלי לגנות את הפערים, כי הרי הפעם האליטה – הם אנשי שלומך, בהם תלוי המשך שלטונך, ומי גוזם את הענף עליו הוא יושב?

בישראל הסוציאליסטית מומלץ לא להפסיק לרגע את התעמולה האנטי-קפיטליסטית – אחרת נוכח עליה תמידית של המחירים העם קשה העורף שלנו יתגעגע לזמנים עברו ולעגל הזהב וייצא לרחובות במחאה.

בתנאי הצנזורה הקטלנית אנשי רוח יתפקחו ויתחילו לתקוף את שלטונך ואת השיטה; כאן שוב יעזור החוק ההוא על "אוכלי חינם": יש לערוך משפטי ראווה ולשלוח חכמים כאלה למחנות עבודה. במקביל נצטרך גם לבנות כמה מוסדות לחולי נפש לאשפוז כפייה – הרי איזה איש שפוי לא אוהב צדק ושוויון?

ואז יבואו אחרית הימים ויגור זאב עם כבש, ותוכלי לחרוט על דגליך את הסיסמה הפופולארית ביותר בברית המועצות לשעבר: "והגיענו לזמן הזה כאשר חיינו טובים ועליזים"….

 

פוסם לראשונה באתר אנכי

 

תגובות