נחמיה שטרסלר כותב:

של מי הגז הזה לעזאזל? מצעד השקרים הגדול של "החברתיים"
כל כך הרבה שקרים נאמרו בנושא הגז, עד שהראש מסתחרר. "הממשלה נכנעה לכל אורך הדרך", אומרים "החברתיים" — וזה שקר. הממשלה הכפילה את שיעורי המס לחברות הגז, בדיעבד, לאחר שכבר מצאו גז, וזה מעשה חסר תקדים מבחינת היקפו. הממשלה הגבילה את היצוא שלהם ל-40%, מהלך שלא נעשה באף מדינה מערבית אחרת. עכשיו היא קובעת להם מחיר מקסימום ומאלצת אותם לפרק את המונופול. זו כניעה?
"המתווה מנציח את המונופול", טוענים אותם "חברתיים" — וגם זה שקר. המתווה מפרק את המונופול, אמנם לא באופן מושלם, אבל מפרק. לאחר ביצוע המתווה תיווצר תחרות, לא מלאה, לא משוכללת, אבל תחרות. יהיו שלושה שחקנים שיתחרו ביניהם, ואז המחיר יירד והשירות לתעשייה ישתפר. כמו כן, כאשר יהיה מיתווה סופי ומחייב, תהיה ודאות ואז יגיעו חברות נוספות שיקדחו בים התיכון וימצוא עוד גז, כך שהתחרות תגדל והמחיר יירד.
"החברתיים" טוענים, שמחיר הגז צריך לעמוד על 3 דולר ליחידת חום ולא על 5.4, "כי זה המחיר העולמי". שוב שקר. אין מחיר גז עולמי. יש רק מחיר מקומי שתלוי בהוצאות ההפקה ובביקוש ובהיצע המקומיים. יש ברחבי העולם אינספור מחירים לגז, והמחיר הישראלי הוא ממוצע וסביר. כך אומר גם פרופ' איתן ששינסקי.
"החברתיים" שוכחים לספר, משום מה, ש"חוק ששינסקי" קובע, שאם תשובה ונובל אנרג'י ייצאו גז במחיר נמוך מ-5.4 דולר, הם ייאלצו להוריד את המחיר גם בארץ. זו נקודת מפתח חשובה, כי המחיר האלטרנטיבי (ליצוא) הוא המחיר המקומי הנכון, וזו מדיניות הרבה יותר נבונה מפיקוח מחירים, שבסוף פועל לטובת היצרן ולרעת הצרכן.
"החברתיים" טוענים, שההוצאה להפקת יחידת חום היא חצי דולר, ולכן 5.4 דולר זה שוד. זה עוד שקר. הם מדברים רק על הוצאות התפעול השוטפות לכח אדם חומרים ושינוע, ומתעלמים לחלוטין מהסכום האדיר, בסך 4 מיליארד דולר שהושקע בתמר. ההשקעה כוללת את אסדת הקידוחים, את הקידוחים עצמם שחלקם היו יבשים, את הצינור בן 155 הק"מ על קרקעית הים מתמר בצפון ועד לנקודת קליטת הגז באשדוד, ואת פלטפורמת הגז מול אשקלון. בנוסף לכך יש את הוצאות המימון כאשר מהצד השני יש להוריד את התמלוגים, המיסים ומס היתר של ששינסקי. וזה שקר להתעלם מכל אלה.
"החברתיים" אומרים שכל ההשקעה בתמר כבר כוסתה. עוד שקר בוטה. הגז מתמר זורם רק שנתיים, וההכנסה ממנו היא 2 מיליארד דולר. ואם נוריד מזה את התמלוגים ומקדמות על חשבון מיסים, מדובר בהכנסה של 1.6 מיליארד, כלומר כוסו עד כה רק 40% מתמר.
החברתיים גם יודעים איזו תשואה צריך לקלב תשובה ונובל אנרג'י. הם קבעו שהיא צריכה להיות 9% כי "זה הממוצע בעולם". עוד שקר. כי מה הקשר בין הממוצע למצבה של תמר? בעולם יש מקומות שעם טוריה תוכל למצוא גז, כמו בטכסס, והכל בוודאות כמעט מלאה. אך יש מקומות שבהן תצטרך להביא אסדת קידוח לאמצע הים, ולהוריד מקדח, 1.6 ק"מ דרך הים ועוד 4 ק"מ בתוך היבשה. וזה הכי עמוק בעולם, כאשר הוודאות נמוכה, וכאשר כולם חיפשו ולא מצאו – כמו בים התיכון. אז ברור שבשני המקרים לא צריך לקבל אותה תשואה. אז מה בכלל חשוב הממוצע העולמי? הרי חיפושי נפט וגז ביום התיכון הם ההשקעות הכי מסוכנות שיש, וכגודל הסיכון כך צריך להיות גובה התשואה.
ועוד שקר. "החרתיים" אומרים שתשובה לא השקיע כלום מכספו, והכל זה הלוואות מקופות הגמל והפנסיה, לכן הוא לא לקח שום סיכון. האמת שונה לחלוטין. בתחילת הדרך, כאשר משקיעים בחיפוש הגז, אף בנק ואף בית השקעות לא מוכן לממן את ההרפתקאה אפילו בגרוש. כלומר החיפושים, בסך 300 מיליון דולר מומנו כולם מהון עצמי, שליש תשובה, שליש נובל אנרג' ושליש ישראמקו. אחר כך, כאשר נמצא גז, הסיכון ירד ועלויות הפיתוח של תמר, עוד 3.5 מיליארד דולר, מומנו כך: שליש הון עצמי ושני שליש הלוואה בנקאית, שאחר כך הומרה לאגרות חוב של קופות הגמל וקרנות הפנסיה. כלומר, היה הון עצמי אדיר שהושקע בפרויקט, בניגוד לתעמולת "החברתיים".
אפשר, כמובן, לקבוע מחיר שרירותי של 3 דולר ליחידת חום, אבל אז הגז יישאר עמוק באדמה. ואם תשובה בכל זאת יוציא אותו, לאחר שנים של מאבקים משפטיים, התוצאה תהיה שאף חברה בינלאומית אחרת לא תחפש יותר גז בישראל, וכל אוצרות הגז שעדיין לא התגלו יישארו לעד מתחת לגלים.
"החברתיים" רוצים גם להלאים את תעשיית הגז, כי "הגז הוא שלנו". עוד שקר. גם הקרקע היא שלנו, אז קבלן פרטי לא יכול לבנות? הוא קונה קרקע ובונה. גם כל ההכנסות של מהנדס בוגר הטכניון הן שלנו. הרי אנחנו מימנו את הלימודים שלו. אז מה שירויח הוא שלנו ולא שלו.
"החברתיים, רוצים להלאים, למרות שהמדינה חיפשה גז במשך 50 שנה ולא מצאה כלום. כך בדיוק עשה יקירם, המהפכן הסוציאליסטי הוגו צ'אבס בוונצואלה. הוא הלאים את כל תעשיית חיפושי הנפט, ועל ידי כך הבריח את כל חברות האנרגיה הבינלאומיות, חיסל את תעשיית הנפט והגז והפך מדינה עשירה שייצאה נפט למדינה מוכת עוני, מחסור, פשע ואלימות.
כך קרה גם במצרים, שהטילה פיקוח על מחירי הגז (כמו שרוצה יאיר לפיד, שלא למד כלום מהתקופה הקצרה שבה כיהן כשר אוצר). הפיקוח גרם לחיסול תעשיית חיפושי הנפט והגז, עד כדי כך שמצרים מתחננת עכשיו לישראל שתמכור לה קצת גז.
אז נכון שלא מדובר במתווה מושלם. אין דבר כזה. היה עדיף שנובל תצא לחלוטין מתמר, ושהמחיר יהיה 5 דולר ולא 5.4 דולר. אבל כך זה במשא ומתן, לא מקבלים כל מה שרוצים. צריך להתפשר.
בסך הכל, מדובר בהסכם סביר. הוא הכי טוב שאפשר לקבל בנסיבות הקיימות. הוא יכניס מאות מיליארדים לקופת המדינה במהלך עשרות השנים הקרובות, מכספי תמלוגים ומסים, וכך ייאפשר יותר תשתיות, חינוך, בריאות ורווחה. הוא גם טוב לתעשייה שרוצה כבר את הגז כי מחירו שליש ממחיר המזוט והסולר.
אסור לאפשר ל"חברתיים" להפוך אותנו לוונצואלה ולמצרים.

לפוסט המקורי של שטרסלר כאן:
https://www.facebook.com/nehemia.shtrasler/posts/846116425441735?fref=nf

תודה למיכאל @Michael Shpilkovsky עבור עיצוב הממם.

תגובות