מוטי היינריך כותב באתר קו ישר על דו"ח המבקר בנושא הדיור:
"דוח המבקר האחרון מתאים כמעט לכל תחום אותו מנהלות ממשלות ישראל. אפשר להתאים אותו בקלות למערכת הבריאות הממשלתית, למונופול הממשלתי על מערכת החינוך, למשק החשמל והמים, לחברות הנמל הממשלתיות ועוד.
מבקר המדינה מביא בביקורות אחרות, לא מעטות, נתונים השוואתיים מהעולם. הדוח הנוכחי נעדר השוואות בינלאומיות. המבקר היה נבוך, אילו בדק את המדינות "הנאורות" בהן מיושמות כהלכה כל המלצותיו. מדינות שהשלימו כבר מזמן את "התשתית החוקית" שתגן על "זכות היסוד החברתית לדיור נאות" כדבריו.
קריאת הדוח נותנת תמונה על ההיקף המדהים של התוכניות הממשלתיות הקיימות לפתרון "משבר הדיור", להכוונה ולשליטה בשוק המקרקעין והבנייה. אין ממשלה בעולם שמסוגלת ליישם תוכניות אלה… פנטזיה מוחלטת של אנשים מנותקים שמייחסים כישרונות כאלה לממשלות. התוכניות קיימות כי פוליטיקאים נדרשים על ידי הציבור "לתת פיתרון" – אז מכינים תוכנית. למזלנו, התכנית נתקעת בשלב שלאחר גיוס ומינוי העובדים לג'ובים החדשים – כך מצטמצם הנזק הטמון בתוכניות לתשלום המשכורות המיותרות בלבד. אילו התוכניות היו באמת מיושמות, הנזק כבר היה עצום… קשה למצוא בפרק ההמלצות שבדו"ח המבקר אפילו פסקה אחת שפקידי ממשלה מסוגלים ליישם במלואה – לא בישראל ולא בשבדיה.
המבקר קורע את ליבנו מצער כאשר הוא מתאר את קובץ הנתונים על עסקאות הנדל"ן שמפרסמת רשות המיסים (עליה מסתמכים גם שמאים פרטיים, עיתונאים והוגי ה"תוכניות"):
"פקידי הרשות עושים שגיאות רבות בהזנת הנתונים… מקלידים אותם ידנית ובאופן לא מדויק".
לא מדובר בטעות פה ושם – כ- 80 אחוז מההקלדות שגויות! מסתבר שפקידי ממשלה אפילו מתקשים לבצע משימות טכניות לא מורכבות במיוחד… למה? כי המתכנת הראשי בחופשה ללא תשלום ואי אפשר למנות אחר במקומו – עזריאל מהוועד תוקע את העניין כבר שנה. רוב העובדים גויסו לבחינת 100,000 הצהרות ההון במסגרת המצוד אחרי בעלי דירות להשכרה שאינם משלמים מס. המקלידים טוענים שהטפסים מבלבלים. הוועד מתנגד לפיטורי עובדים שנתפשו במשלוח הודעות SMS תוך כדי הקלדת נתוני הנדל"ן. "תוספת שחיקת הציפורניים" שהובטחה לקלדניות בהסכם הפשרה שלאחר השביתה האחרונה טרם התקבלה – והן לא "פרייריות". כך פועל כל שירות ציבורי. המבקר המרחף דורש שעובדי ציבור אלה גם יוציאו לפועל את שלל התוכניות הממשלתיות שמתוכננות… נו."
http://www.kav.org.il/b1529.html

תגובות