מאמר חשוב בגלובס – Globes של פרופ' צבי אקשטיין שמסבירה מהן הסיבות האמיתיות לעלייה במחירי הדיור וכיצד לתקנן. במקום להמשיך בהנדסה חברתית ובהנדסת השוק על ידי פתרונות קסם שממנסות להנדס את הביקוש, על הממשלה לשחרר את הקרקעות כך שיהיה היצע.
"העלייה במחירי הדיור לא נובעת מריבית נמוכה או מביקושים של משקיעי נדל"ן, כפי שבממשלה טוענים, אלא נובעת בעיקרה מצמצום מתמשך במלאי התכנוני של קרקע לדיור יחסית לתוספת משקי הבית."
"מחירי הדיור עלו השנה ב-8%. דירה ממוצעת עולה כבר 150 משכורות ממוצעות, לעומת 90 משכורות בשנת 2007. זהו נזק משמעותי למשק ולחסרי דיור, והמחירים בישראל מגדילים את אי השוויון ופוגעים בפיתוח האורבני וברווחה, במידה שעשויה להביא לכשל חברתי עד כדי ירידה מהארץ."
"כדי להוביל שינוי, צריך לבצע רפורמות משמעותיות:"
1. תכנון: "נדרשת רפורמה ענקית של התכנון על כל מרכיביו. עד כדי מלאי מתוכנן שמהווה פי עשר מהזרם השנתי של תוספת הביקוש השנתית (היום כ-50 אלף דירות, מאחר ומשך הזמן הנדרש לעבור מתכנון לבנייה הוא כ-10 שנים) בכל אחד מהמחוזות ובפרט בגוש דן."
2. יזמות: "הפתרון הוא שהמדינה תמכור קרקע לא מתוכננת המיועדת למגורים או לתעסוקה בכל הרשויות המקומיות לגופים פרטיים ולרשויות המקומיות, ותיתן להם להיות היזמים של הבנייה. צריך לערוך מכרזים ללא מחיר מינימום"
"בשורה התחתונה, עליית מחירי הדיור היא מכה כלכלית. היא לא גזרה משמיים, ואיננה בעיה מסובכת. הגורם העיקרי לעליית מחירי הדירות למגורים הוא מחסור במלאי קרקעות זמין לבנייה. כדי לטפל בבעיה ולמתן את הגידול הריאלי במחירי הדירות יש להבטיח מלאי קרקעות מספיק כדי שצפיפות משקי הבית לא תגדל. משבר הוא הזדמנות לרפורמות משמעותיות – חבל לבזבז הזדמנות זו."

לקישור לכתבה המלאה ראו תגובה ראשונה.

משה כחלון

תגובות