לו הייתי שר אוצר העלה פוסט חשוב:
"בואו נדבר רגע על שקיפות. בגדול אני ממתנגדי פורנו השקיפות. יש אנשים שלדעת כמה נתניהו הוציא על גלידות או כמה עלה לכבס את התחתונים שלו עושה להם את זה. אני חושב שזו חדירה לפרטיות. אבל זה לא אומר ששקיפות כקונספט היא לא דבר חשוב. שקיפות היא דרך אפקטיבית מאוד למנוע שחיתות. היא לא מספיקה בפני עצמה, אבל היא צעד ראשון במניעתה.

אז מה הכללים שאנו כחברה צריכים להיות מחויבים להם?
אני מציע שתי מדרגות בסיסיות:
1. כל מונופול בחסות החוק וכל גוף שאנו מחויבים לשלם לו חייב לחשוף את כלל הנתונים בפומבי.
2. גם מי שלא חל עליו הכלל הראשון חייב לדווח למדינה- כדי לוודא שהוא משלם מיסים, לא מממן טרור ולא מבצע מעילות.

וכן, ניתן לקבץ דברים מסוימים. כציבור לא אמור לשנות לנו כמה נתניהו הוציא על אוכל או על כביסות. אם הוא מכבס הכל ביד כתחביב- מותר לו להתפנק באוכל, אם הוא מכין את כל האוכל לבד אז שיקנה רהיטים. אנחנו צריכים להחליט כמה אנחנו רוצים לממן את המעון. מה הוא יעשה עם זה-זה לא ענייננו, זה צריך להיות מבוקר באופן חסוי.

נשמע יחסית פשוט, לא ייתכן שיש גוף של מיליונים שלא עונה לקריטריונים האלו, נכון?
אז זהו שלא. כמו שאתם יודעים ישראל קמה על בסיס חוקי המנדט, שהיו בגדול התאמות של חוקי האימפריה העותומאנית. כחלק מכך קיימים הרבה גופים שלא חייבים בשום סוג של שקיפות- אגודות עותומאניות אשר הוקמו על בסיס חקיקה מ 1909. כך ארגונים של מיליארדים כמו קק"ל, התאחדות התעשיינים, התאחדות המלונאים ועוד לא חייבים בדין וחשבון לאף אחד. כמה גופים כאלו יש? נכון ללפני שנה 10,473.

הלוואי שהבעיה הייתה רק גופים מהמדרגה השנייה. כל קופות החולים הן אגודות מהסוג הזה, זו גם אחת הסיבות שהן בגירעון כזה גדול ושהן חשודות בשחיתויות. אבל יותר גרועה מהן היא ההסתדרות, היא מונופול בחסות החוק- ברגע שהיא מחתימה שליש מחברי ארגון מסוים היא יכולה לקחת כסף מכל עובד בארגון (גם מהשני שליש האחרים) על ייצוגו, גם אם הוא מפסיד כסף וזוכה לתנאים פחות טובים כתוצאה מזה שהיא מייצגת אותו. גוף כזה חייב בשקיפות.

ומה קורה שאין שקיפות? שחיתות- כך למשל הרבה מעובדי ההסתדרות מחזיקים בכמה משרות מלאות בגופים שונים המסופחים לה. כך קורה שההסתדרות פוגעת בעובדים כי מטרתה היחידה היא לקדם את העובדים החזקים שיעזרו לפונקציונרים בה להיבחר שוב ושוב.

מעט דברים הרסניים למשק כמו האגודות העותומאניות ככלל וההסתדרות בפרט. מדינת ישראל מפגרת בפריון לעומת העולם בדיוק בגלל ההסתדרות, לא חסרים מחקרים שמצאו את זה.

אז למה אני מדבר על זה עכשיו?
שלשום נדחתה ברוב מוחץ הצעת חוק של עליזה לביא, הצעת חוק פשוטה ויעילה שמטרתה להחיל כללים בסיסיים של דיווח על אגודות עותומאניות (מה שהגדרתי כמדרגה השנייה). ההצעה בגדול ביקשה להשוות אגודות עותומאניות לעמותות. היא ביקשה שכל אגודה תחויב להכין דו"חות כספיים, לכתוב תקנון (כן, אתם קוראים נכון, עד כה הן לא היו חייבות), להחזיק רואה חשבון ולדווח למדינה פעם בשנה. כל כך פשוטה, ובכל זאת היא נדחתה.

למה?
כי לקבוצות הלחץ יש יותר מדי כח. כי אנחנו כן פראיירים.

לו הייתי שר אוצר הייתי מעביר את הצעת החוק הזו. באמת שזה המינימום ההכרחי."

תגובות