לאחר 12 פינות שסקרו הצעות חוק מיותרות, סוף סוף יש לנו פינה אחת שתסקור הצעת חוק חיובית שהוגשה בכנסת הנוכחית. ניתן לראות בקלות את חוסר האיזון בכנסת בין הצעות חוק נדרשות ובין הצעות חוק מזיקות ומיותרות. ב12 הסקרים שקדמו לפינות של ההצעות המיותרות, התייחסנו רק להצעות חוק שהיו פעילות (הוגשו, עמדו להצבעה, נידונו בוועדה) בחודש הקודם. בשביל הסקר לפינה הזו, היינו צריכים לנבור בהצעות החוק החל מתחילת הכנסת הנוכחית.

הצעת החוק הכי לא-מיותרת שנבחרה בקבוצת הדיונים שלנו, היא ההצעה לביטול המאגר הביומטרי. הצעה זו הוגשה ע"י חברי סיעות חד"ש, Meretz מרצ, וקומץ מחברי מפלגת העבודה.

המאגר הביומטרי פוגע בחירות האזרחים ומסכן את פרטיותם. הפרטים הביומטריים במאגר יכולים לשמש את השלטון לזיהוי קבוצות מתנגדים ומעקב אחרי פעילות של אזרחים (למשל, לסמן אילו אזרחים השתתפו בהפגנה מסוימת). המאגר הביומטרי גם חשוף מאד לפריצה כפי שכתבו 74 ממדעני אבטחת המידע וההצפנה הטובים בישראל. לישראל היסטוריה של כשלים בהגנה על נתוני אזרחיה. ב־2006, הופיעו נתוני מרשם התושבים המלאים, הכוללים פרטים אישיים, מספרי זהות וקשרי משפחה של מיליוני ישראלים ברשת. מאגרים ביומטריים אינם חסינים יותר לדליפות. מאגר עובדי המדינה של הממשל האמריקני נפרץ ויותר מ־20 מיליון טביעות אצבע ופרטים אישיים של עובדי מדינה דלפו.

תעודות עם מידע ביומטרי מתחילות להיות הסטנדרט בעולם המערבי, ואין שום מניעה מלעבור לתעודות כאלה. כמובן שנעדיף שהתהליך יהיה וולונטרי. תעודות כאלה ניתן לקיים בקלות ללא מאגר נתונים מרכזי. מאגרים כאלה נמצאים רק בשלטונות אוטוריטיים מסוכנים.

להצעת החוק הזו אין סיכוי לעבור, בעיקר בשל האופן הפופוליסטי בו פעלו מציעי החוק מהאופוזיציה שלא ניסו להתאחד ולהצטרף למתנגדי המאגר הביומטרי בקואליציה. בגלל שמציעי החוק לא התייחסו להצעה זו ברצינות (בין השאר כי היו עסוקים בהצעת עוד מאות הצעות מיותרות), הצעה זו אפילו לא עלתה להצבעה טרומית.

מה אנחנו יכולים לעשות?

התנועה לזכויות דיגיטליות יזמה עתירה לבג"צ אליה הצטרפו חברי התנועה הליברלית החדשה. הם ממליצים על הצעדים הבאים:

1. ביום ג' (מחרתיים) מגיעים לכנסת ומראים לח"כים מה הציבור חושב על המאגר. תיכנסו לאיוונט, תירשמו, תפיצו לכמה שיותר אנשים כדי שיהיו חייבים לספור אותנו!

https://www.facebook.com/events/250159618754012/

2. מצטרפים לרשימת המתנדבים שלהם כדי לקבל עוד עדכונים. הרשימה היא למטרת המאבק בלבד, לא ייעשה בה שום שימוש אחר והיא תימחק עם תום המאבק:

https://goo.gl/forms/2qnLoVE0bNgjpdx13

יוזמי ההצעה: דב חנין Dov Khenin, איתן כבל, Tamar Zandberg תמר זנדברג, שלי יחימוביץ.

האצבע – שלא תיכנס למאגר הביומטרי
חופש לכולנו الحرية لنا جميعاً
המכון הישראלי לדמוקרטיה

תגובות