כותב Nehemia Shtrasler

טיול חלומי ליוון עם חנין, גלאון, יונה ויחימוביץ'

יש לי חלום. בחלומי אני מדריך טיולים ליוון: לאתונה, לפיראוס, למטאורה ולסלוניקי. מה רע? איזו ארץ יפהפיה.
הקבוצה שאדריך תהיה מורכבת מכמה חברי כנסת: דב חנין, זהבה גלאון, יוסי יונה ושלי יחימוביץ'. מדובר בחברי כנסת שיצאו מגדרם מרוב התלהבות, כאשר אלכסיס ציפראס הסוציאליסט זכה בבחירות ביוון בינואר השנה. סוף סוף הניאו־סוציאליזם חזרו לקידמת הבמה, הם אמרו, עכשיו יוון תראה לעולם עד כמה הסוציאליזם עדיף על הקשקוש הארכאי הזה של כלכלת שוק, יזמות פרטית ותחרות.
ברגע שננחת באתונה, נלך (הקבוצה ואני) לחזות בהצלחת השיטה הסוציאליסטית כפי שהיא מתגשמת בתורים הארוכים של הפנסיונרים היוונים, שעומדים עצובים בשמש הקופחת, כדי להוציא חלק קטן מהפנסיה התקציבית שהם היו אמורים לקבל מהמדינה בתחילת החודש. 120 יורו בלבד הקציב להם ציפראס טוב הלב.
אחר כך נמשיך לצפות בתורים העוד יותר ארוכים לכספומטים. שם עומדים שאר תושבי יוון, שלהם מותר למשוך 60 יורו ליום, והם צריכים יותר, מה שגורם לאלימות גוברת.
לאחר מכן נראיין כמה תיירים שנתקעו בלי מזומנים, כאשר כרטיסי האשראי שלהם נענו בסירוב. לקראת הערב נעבור בכמה תחנות דלק, כדי לראות את התורים הארוכים שבהרבה מקרים מסתיימים במפח נפש — כי הדלק אזל.
אבל תודו שציפראס מקסים. יש לו כריזמה. הוא אפילו הולך בלי עניבה. שר האוצר שלו נוסע באופנוע. אלה השניים שהצליחו בתוך חצי שנה לחסל את יוון.
ביום השני לטיול נעבור ליד הבורסה הסגורה ואחר כך נלך לדבר עם מובטלים צעירים שלא עובדים כבר כמה שנים, כי שיעור האבטלה בארץ היפה הזאת מגיע לכ–25%. נבקר בחנויות ונגלה שהסחורות אוזלות ושכרטיסי האשראי כבר אינם מכובדים. אנשי עסקים שכתפיהם שחו מרוב לחץ, יספרו לנו שהספורט הלאומי ביוון הוא אי תשלום מסים והברחת כספים לחו"ל — מרוב אמון בשיטה הסוציאליסטית.
ומשום שמדובר במשלחת מכובדת מאוד, אצליח לסדר לה פגישה עם ציפראס בכבודו ובעצמו, שיספר לאורחים המוקסמים — חנין, גלאון, יונה ויחימוביץ' — איך הוא וחבריו לחצו על ממשלות יוון כדי שאלה יגדילו את התקציב, יעלו את הקצבאות והשכר ויתעלמו לחלוטין מגודל הגירעון ועומק החוב. הוא יתאר להם איך שיתף פעולה עם הוועדים הגדולים והביא לעובדים הישגים כמו פרישה בגיל 55 ומשכורות 13 ו–14. הוא יראה להם גרפים, המדגימים איך גדל המגזר הציבורי לממדים מפלצתיים — 40% מהמשק — כי הממשלה יודעת תמיד טוב יותר מהאזרח מה לעשות בכסף.
בתשובה לשאלה, יסביר ציפראס שהוא זכה בבחירות, כי הבטיח לא להחזיר את החובות לגרמניה ולאירופה, להעלות את שכר המינימום ב–30%, להגדיל את התעסוקה במגזר הממשלתי, להעלות לכולם את הפנסיה, לחלק סל בריאות חינם ותלושים להנחות בחשמל ובמזון, ולא לאפשר לבנקים הרשעים להוציא אדם מביתו — אפילו אם הפסיק לחלוטין לשלם את המשכנתה.
עיניה של יחימוביץ' יבריקו מאושר. זה הרי בדיוק כמו התוכנית הכלכלית שלי ב–2013, היא תאמר לציפראס בשמחה והוא יאמץ אותה ללבו כבת אובדת שחזרה.
ואז, כל משתתפי הטיול, חנין, גלאון, יונה ויחימוביץ', ימחאו כפיים בהערצה ויגידו לציפראס: בוא אלינו, לישראל, כדי ללמד אותנו איך עושים את הדברים הנכונים למען הצמיחה, התעסוקה, הרווחה והיציבות. בוא אלינו ובצע את המהפיכה הסוציאליסטית שאנחנו כה זקוקים לה, בוא כבר!

בתמונות: תמונות מ"הריצה על הבנקים" ביוון.
הפוסט המקורי כאן:
https://www.facebook.com/nehemia.shtrasler/posts/847093135344064?fref=nf

תגובות