ידידינו Amatzia Samkai פירסם היום ביקורת על "דוח העוני האלטרנטיבי של עמותת לתת Latet. בטרם נביא את ביקורתו כלשונה נציין כי אותנו מצער במיוחד כי עמותה ראויה המצליחה להפגין יעילות ולהפוך כל 10 שקלים של תרומה ל-8 שקלים של סיוע לנזקקים קוראת לממשלה להתערב בכוחניות ולכפות תשלום מיסים גבוהים יותר שבסופם הוא שמכל 8 ש"ח של מס יגיעו במקרה הטוב 2 ש"ח לנזקקים תוך הכבדת נטל המיסים והמנגנונים הבירוקרטיים.

כך כותב אמציה:
נתחיל מהסוף – בישראל יש 6.4% עניים.
איך אני יודע? לפי הסקר של "לתת".
במקביל לסקר האובר-מתוחכם של "העוני הרב ממדי", הנסקרים נשאלו שאלה פשוטה: "מהו מצבך הכלכלי?" רק 6.4% ענו שהם "חיים בעוני ובמצוקה כלכלית".
כלומר מתוך ההכרזה שיש 32% עניים מסתבר שיש 25.6% מהאוכלוסייה שלתת החליטו עבורם שהם עניים אבל הם לא חושבים כך.
***
איך זה קרה?
לתת בנו מודל שבו הם בדקו ב-5 ממדים האם משיב הסקר נמצא במחסור בתחומי ההשכלה, הדיור, המזון, הבריאות ויוקר המחיה.
אם יצאת במחסור ב-3 מהקריטריונים – אתה עני.
***
הכי הרבה אנשים השיבו שהם במחסור בהשכלה – 41.5%.
איך מוגדר מחסור בהשכלה? מסתבר שלפי "לתת" אדם עם תעודת בגרות ועם השכלה על תיכונית (לימודי תעודה) אבל בלי תואר ראשון הוא אדם במחסור.
לפני מספר חודשים ביקרתי אצל מכר, אינסטלטור, קשה לי להאמין שיש לו תעודת בגרות אבל למרות זאת הוא אירח אותי יפה בביתו שיושב על חצי דונם בנתניה.
***
התחום הבא הוא יוקר המחיה – 29.6% נמצאו במחסור.
פה "לתת" לקחו את הדוח של הביטוח הלאומי שהוא בעייתי בפני עצמו (וכתבתי עליו לא מעט בעבר) והוסיפו עליו. כלומר אם ביטוח לאומי הגדיר אותך כעני – ברור שאתה עני. אם ביטוח לאומי לא הגדיר אותך כעני אבל מידי פעם אתה לא מפעיל חימום או קירור מסיבות כלכליות – אתה עני.
לפני חודשיים אשתי שאלה אם כדאי להפעיל רדיאטורים בלילה ועניתי לה שזה זולל חשמל ועדיין אפשר להסתפק בשמיכות פוך או צמר. זה אומר שאני במחסור?
כמובן שלפי "לתת" לא ייתכן מצב שביטוח לאומי הגדירו אותך כעני אבל תכל'ס אתה חי בסדר גמור. אני טוען אחרת.
***
בנוסף, כ"עדות מתונה למחסור" הם הגדירו: "בילויים בתשלום מחוץ לבית בשכיחות נמוכה מאוד ועבודה בהיקף גבוה מ-12 שעות ביום".
אני זוכר תקופות שעבדתי 12 שעות ביום ובקושי יצאתי לבלות כי לא היה לי זמן למרות שהרווחתי יפה מאוד.
***
בתחום המזון מחסור הוגדר גם כ"אי בטחון תזונתי ללא רעב". כלומר גם אם אתה לא רעב כלל אבל לא אוכל את מה שמשרד החקלאות האמריקאי הגדיר שאתה צריך לאכול – אתה עני. יצא להם ש-20.4% מהאוכלוסייה נמצאים באי בטחון תזונתי שזה נתון מדהים – לא מזמן ה-OECD פרסם שרק 9.3% אחוז מהאוכלוסייה בישראל נמצאת שם. הרבה פחות מהרבה מדינות מפותחות כמו אוסטרליה, צרפת, פורטוגל, קנדה, ניו זילנד, קוריאה, איטליה, רוסיה וארה"ב.
אז למי אתם מאמינים? ל-OECD או לעמותת חלוקת המזון "לתת"?
כנראה שהפער נובע מהגדרת סל התזונה הבסיסי. למיטב הבנתי מדובר פה על אותו סל שמשרד הבריאות קבע בשנת 2012 שעולה 4,500 ש"ח למשפחה בת 5 נפשות.
לא יודע מה אתכם, אבל אנחנו משפחה בת 5 נפשות ואנחנו אפילו לא מתקרבים להוצאה הזו. שוב כנראה שאני במחסור.
***
סיפר לי פעם פרופ' דניאל גוטליב, סמנכ"ל המחקר של הביטוח הלאומי, שוועדת מומחים אמריקאית ישבה לקבוע מהו סל הצריכה הבסיסי של ביגוד.
אחרי מחקרים ודיונים רבים הם גיבשו סל מינימלי ואז גילו שהוא עולה כמו ההוצאה על ביגוד של העשירון ה-7.
אני מאמין שזה אותו סיפור גם במזון. זה אחלה לשאוף לסל מזון סופר בריא אבל מי שבוחר לא לצרוך אותו לא צריך להיחשב עני.
***
מחסור בדיור יש ל-15.1% מהאוכלוסייה. מחסור שם יכול להיות יותר מ-3 ילדים בחדר. כלומר אוטומטית רוב האוכלוסייה החרדית ושיעור גדול מהערבית נכנסים לקריטריון הזה.
***
מחסור בבריאות יש הכי מעט ברוך השם, אבל גם כאן ההגדרות מוזרות.
אדם עם הביטוח הרפואי ברמה הגבוהה ביותר (ביטוח מקיף או ביטוח פרטי) יכול להיות במחסור אם הוא מוותר מסיבות כלכליות על טיפול רפואי.
מי שמכיר קצת את העולם הזה יודע שזה קריטריון מצחיק.
למשל לחולי סכרת יש היום כל מיני חיישנים משוכללים שעולים בסביבות 600 ש"ח לחודש שמשפרים מאוד את איכות החיים היומיומית אבל אינם נכנסים במסגרת הביטוחים. האם חולה סכרת שמחליט להסתפק במשאבת אינסולין (יקרה) שקופת החולים מממנת אבל לא להוציא 600 ש"ח לחודש נחשב עני?
לדעתי לא, אבל לדעתי יש סיכוי לא מבוטל שהוא ימלא את הרובריקה של "ויתור על טיפול רפואי באופן קבוע".
***
לסיכום, יש פה דו"ח מוזר. רוב הנשאלים שהוגדרו על ידי הדו"ח כעניים העידו על עצמם שאינם עניים אבל זה לא הפריע ל"לתת" לפרסם דו"ח הפחדה לציבור.
לתת עושה עבודת קודש ביומיום ולדעתי אפשר להמשיך לתרום לה מוצרי מזון וכסף.
את עבודת המחקר אני מציע שישאירו לגורם יותר אובייקטיבי.
כשאתה עמותת מזון אתה לא באמת יכול לפרסם כמסקנה שהמדינה חייבת לשפוך כסף על עמותות המזון ולצפות שיתייחסו ברצינות לסקר שלך.

בתמונות: מתוך דו"ח לתת.
בהערה ראשונה קישור לדו"ח

תגובות