חוק הפללת הלקוח, עולה שוב לסדר היום כאשר זוכה לתמיכתו של שר הרווחה, חיים כץ.

הממשלה השוודית, מחלוצות החוק, מציגה דוחות אופטימיים המציירים תמונה מפתה. אולם ניכר כי החוק צמצם את היקפי הזנות רק למראית עין. אין ספק שהדרך אל הצעת החוק הזו רצופה כוונות טובות, אך גם כאן, אותן הכוונות לא מתגשמות לכדי מציאות.

תופעת הזנות היא תופעה שורשית בחברה המתקיימת מאז שחר הזמן.
החשיבה התמימה כי כל מה שדרוש בכדי למגר אותה זו הצעת חוק אחת היא אולי רומנטית, אך מעולם לא הוכיחה את עצמה בעבר.

מילא אם חוסר היעילות של הצעת החוק הייתה ההסתייגות היחידה בגינה, אך לצערנו, ישנו פוטינציאל לנזק חמור של ממש; דחיקה של הנשים במעגל הזנות לשוליים, הפקרתן למחשכים בשליטה של עבריינים ובמקרים רבים גם הברחה אל מחוץ גבולות המדינה, דבר החושף אותן כפגיעות גם כמי שנמצאות במעגל הרסני וגם כמהגרות לא חוקיות שנמצאות מוסתרות ורחוקות מכל גורם שיכול לעזור להן.

התמיכה בחוק מגיעה ממקום המעורר אמפתיה, דאגה כנה לנשים הכלואות במעגל הזנות. מעבר למעטה המאלחש של הסימפטיה, קל לשכוח שלמעשה מדובר ברשלנות פושעת. לחוק השפעות מיידיות ואקטיביות על עשרות אלפי נשים במדינת ישראל, הנמצאות במצב מוחלש גם כך. היום שלמחרת יותיר אותן יתומות מעיסוק, במצב נפשי שניתן רק לשערו כלא פשוט, מבלי שום רשת ביטחון.

אותם הפוליטיקאים יחזרו הביתה בסוף היום, תחת קורת הגג והמיזוג וילכו לישון מבלי שדבר יטריד את מנוחתם, אבל אותן נשים שהם התיימרו להציל נותרות בין הפטיש לסדן, נתונות לחסדי הממשלה הנוכחית של אותן שנים.

כיום ארגונים עצמאיים לא מסוגלים לשקם את ההריסות שתותיר אחריה הצעת החוק התמימה לכאורה. עלינו לבחון עצמנו מתי הרצון הטוב מזיק יותר ממועיל על אף ההרגשה הטובה והצודקת שהוא עלול להעניק לנו.
אף מחוקק לעולם לא יצליח למגר את תופעת הזנות.
למען הגילוי הנאות, כתיבת פוסט זה עוררה מחלוקת באשר לעקרון הערכי והמוסרי סביב תופעת הזנות עצמה. מצד אחד יש המאמינים כי הזנות מבצעת דה-הומניזציה לנשים, מרוקנת אותה ממהות, מותירה אותה כמוצר. לכן הדרך להאבק בה היא הומניזציה לנשים במעגל הזנות, להציף ולהנכיח את העוולות, הפשעים והפגיעות הנפיצות בזנות, לרומם את שורדות הזנות, להשמיע את קולן ולקוות שבסופו של דבר, הביקוש ידהה ואיתו תעלם תופעת הזנות.
מהצד השני, יש המאמינים כי גם בתחום הזה, כל עסקה שנעשית באופן וולונטרי בין שני בגירים צלולים ובריאים בנפשם, היא לגטימית.

באשר תהיה עמדתך, יש להפריד בין השיפוט המוסרי לבין הניסיון ההרסני לתת למחוקק להנדס את החברה. התנועה הליברלית החדשה כוללת קשת של חברים ממגוון הדעות והעמדות בתחום המוסרי. אך ישנה תמימות דעים עבור כולם: טובתן של הנשים היא בראש מעיינינו וחוק הפללת הלקוח דן עליהן חיי מצוקה שהיו יכולים להמנע.

קישורים למידע נוסף בתגובות.

תגובות