חג שמח!
לאחר פגרה של שבועיים לרגל כנס החירות, הזוכה השבוע בפינת הצעת החוק המיותרת היא:

חוק החקלאות

את ההצעה הזו יזם ח"כ איתן ברושי – Eytan Broshi מ המחנה הציוני ואליו הצטרפו מגוון חברי כנסת מהאופוזיציה ומהקואליציה.

יוזמי הצעת החוק מציינים שאין חוק כללי היום שמציע אסדרה של כל תחום החקלאות. אנו אומרים שטוב שכך. הצמחים לא צריכים מחוקק שיאמר להם לגדול ושוק חקלאי חופשי וגמיש הרבה יותר טוב מתכנון מרכזי.
ספציפית, החוק נותן לשר סמכויות שלא מפורשות בחוק, ולפיכך יכולות להיות בלתי מוגבלות, לתקן תקנות כדי לקבוע מכסות מים לחקלאים, "לעודד" אי תלות ביבוא, ולפקח אל איכות התוצרת. מכסות מים שנקבעות על ידי פקידים בתכנון מרכזי, יהיו לא יעילים ופתוחים לשחיתות. הרבה יותר טוב להקצות מים על ידי מנגנון המחירים של שוק חופשי. מי שמשתמש במים באופן לא יעיל, יפשוט את הרגל וייעלם.
שין לעודדד אי תלות ביבוא. להיפך. השוק היום סובל מחוסר תחרות שגורם לאי-יעילות ומחירים גבוהים יחסית לכמות הסבסודים העקיפים שקיימים בתחום. צריך לפתוח את השוק ליבוא חופשי כדי להוריד מחירים לצרכנים ולהוריד מיסים למשמלמי המיסים שמשמלמים את הסובסידיות העקיפות, וכדי לגרום לחקלאים להתייעל ולהתמקד בגידולים בעלי פריון כלכלי גבוה.
פיקוח מרכזי על איכות הוא הרעיון הכי מוזר. אין מפקח איכות יותר טוב מצרכן שיקנה מה שטוב ולא יקנה מה שלא טוב.
החוק גם מצטרף לשאר החקיקה הפופוליסטית שלהוטה לתת מתנות לקבוצות לחץ על חשבון כספי המיסים שלנו בכך שמציע לממן מכספינו ביטוח ומחקר שנועד עבור החקלאים.
החקלאים גם יסבלו מעודף כפייה ורגולציה על ידי רגולציה שמתערבת בעיתוי של עיבוד האדמה שלהם.
אנחנו קוראים לחברי הכנסת להתנגד לחוק המסוכן והריכוזי הזה ולא להעביר אותו בשום צורה. יש לפתוח את שוק החלקאות ליתר תחרות על ידי ביטול כח הכפייה של המועצות החקלאיות, הסרת חסמי היבוא, והסרת החסמים העומדים בפני חקלאים חדשים.

חקיקה
צדק חברתי – חדר המצב
אורי אריאל
מעודדים יבוא מחו"ל – מורידים את יוקר המחיה
איילת שקד
הבית היהודי – פורום בני חורין
חופש לכולנו الحرية لنا جميعاً
כלכלה חופשית לישראל

גרפיקה: Eran Ron

תגובות