חבר הכנסת אלי כהן – Eli Cohen ממפלגת כולנו – בראשות משה כחלון מקדם הצעת חוק לפיה רוכשי דירה ראשונה יוכלו להיכנס לחובות גדולים יותר בערבות המדינה כדי לקנות דירה חדשה. הצעה זו מצטרפת לשורה ארוכה של פתרונות קסם לבעיה של מחירי דיור גבוהים שמציעים השרים והמחוקקים כדי להימנע מהצעד הברור של הגדלת ההיצע ע"י שחרור קרקעות והפשטת התהליך לקבלת אישורי בנייה.
ידידינו Idan De Eretz מסביר לו למה זה אחד הרעיונות הגרועים ביותר שהוצעו פה בשנים האחרונות:

"אתה רוצה משבר סאב-פריים? כי ככה יוצרים משבר סאב-פריים.

בואו ננסה לדמיין שהצעה כזאת עוברת. בבת אחת, עוד כמות עצומה של אנשים יכולה ללכת לבנק ולקחת משכנתא. מבחינה הבנק, הוא חילק בוטנים – 85% (כלומר, לפחות מאות אלפי שקלים) המדינה מתחייבת שאם מי שלקח את המשכנתא לא מצליח להחזיר – היא מחזירה. רק מה? פיזית אין מספיק דירות עבור כל אותם אנשים. אז מה קורה כשהביקוש עולה על ההיצע? עליית מחירים. אז קודם כל, כל מי שלא נכנס לקטגוריה של "זוגות צעירים" (נניח, רווקים שרוצים לקנות או לשכור דירה) נדפקים כי מבחינתם מחירי הדיור זינקו.

אבל זה עוד בקטנה – מחירי דיור שהולכים ומאמירים (וביקוש שלא יקטן יותר מדי כי מבחינת לוקחי המשכנתא המדינה ערבה ל-85% מההלוואה שלהם אז למי אכפת בואו ניקח משכנתא) יוצרים פתח השקעה מסוכן. כל מיני משקיעי נדל"ן יראו שהמחירים הולכים ועולים (אפילו יותר מהיום!) ויקנו דירות להשקעה כדי למכור אותן בעתיד במחיר עוד יותר גבוה. זה כמובן יוסיף עוד לביקוש, מה שיעלה את המחירים עוד יותר. ככל הנראה בשלב הזה השוק יגיב למחיר העצום ובנייה תתחיל למרות הררי הרגולציה (והדירות ייחטפו ברובן על ידי אותם ספקולנטים) מה שייצור בועה (כשהמחיר לא תואם למעשה את יחסי ההיצע והביקוש בשוק). וסופה של כל בועה הוא כמובן להתפוצץ – המחירים יצנחו בבת אחת, אותם משקיעי נדל"ן לא יוכלו להחזיר את ההלוואות שלהם לבנק, בנקים יקרסו, ממשלת ישראל תחלץ אותם ותיכנס לחובות עצומים – ועוד לא דיברנו על אותם זוגות צעירים שיכולים להכריז בקלי קלות על פשיטת רגל כי המדינה ערבה להלוואה שלהם. בסיכומו של דבר, המדינה תסבסד את הבנקים במאות מיליארדים ותיכנס לחובות עצומים שייקח לנו עשרות שנים של מיסים גבוהים להחזיר.
ראינו את זה קורה בארה"ב בין השאר בגלל חוקים כאלה. זה טמטום מוחלט גם לשוק דיור בריא. בשוק דיור חולה וככל הנראה כבר בועתי כמו שלנו, זה לא פחות ממתכון לאסון."

צדק חברתי – חדר המצב
גם אני רוצה דירה בישראל
חקיקה

תגובות