השבוע התבשרנו ששר האוצר משה כחלון אישר הטלת היטל חדש על זכוכית מיובאת מטורקיה בכפוף לאישור ועדת הכספים. ההיטל מגיע בעקבות המלצה של הממונה על היטלי סחר, דני טל, אותו אנחנו מכירים ממעלליו (1) כשהיה ממונה על ייקור מחירי הספרים. הוא גם זה ששוקל לייקר את ממרח נוטלה עבורינו (2). ההיטל המיוחד נועד להגן על המונופול המקומי פניציה, שמחזיק כיום בכ70% מהשוק המקומי (3).
בעשורים האחרונים רוב המדינות בעולם המערבי התקדמו לכיוון של סחר חופשי, על ידי הורדת וביטול חסמי יבוא למיניהם. ישראל גם התקדמה לכיוון הזה בצורה מרשימה ביותר עם תוצאות מצוינות עבור הצרכנים הישראלים שנהנים כיום ממגוון מוצרים מיובאים במחירים זולים. יבוא פורח מקדם יחד איתו יצוא פורח וגורם לחברות המקומיות להתייעל וליצור יותר ערך, כך שזה טוב לכולם (4).
ההיטל הנוכחי הוא תקדים מסוכן של החזרת חסמי יבוא שמעלים את יוקר המחייה ותורמים לריכוזיות והבינוניות של תעשיות מסוימות בישראל. אנחנו קוראים לוועדת הכספים לא לאשר את ההיטל וקוראים לבטל את כל המכסים וחסמי הסחר שתורמים ליוקר המחייה בישראל.

מקורות והסברים בתגובה הראשונה.

משה כחלון
נאוה בוקר- Nava Boker David Bitan – דוד ביטן د. باسل غطاس דר באסל גטאס זהבה גלאון Zehava Galon ח״כ מיקי זוהר Micki Zohar אורן חזן – Oren Hazan פרופ' מנואל טרכטנברג – Prof. Manuel Trajtenberg אלי כהן – Eli Cohen Mickey Levy – מיקי לוי אראל מרגלית – Erel Margalit בצלאל סמוטריץ' רחל עזריה עודד פורר – Oded Forer מיקי רוזנטל
מעודדים יבוא מחו"ל – מורידים את יוקר המחיה

תגובות