lovetoread.jpg

מאז שאני זוכר את עצמי, אהבתי לקרוא. בין אם זה אטלסים גאוגרפיים ונתוניהם, אגדות ומעשיות, סיפורי מתח או היסטוריה. סבתא שלי הזכירה לי הרבה פעמים איך בספריה בברית המועצות לקחתי את הקוסם מארץ עוץ וגרמתי לספרנית להרים את גבותיה בפליאה. אחרי שעלינו לארץ ב 1991, אהבתי ללכת לספריה העירונית הנהדרת בערד ולהשאיל ספרים. מעבר לערך החינוכי שקריאה מספקת, כיף להפעיל את הדמיון ולשקוע עמוק בתוך ספר נהדר. לאחר שהתבגרתי, אהבתי גם לקנות את דפי הנייר המוצמדים עם הכריכה בציפייה לקרוא אותם יום אחד ולספק לעצמי הנאה מהתהליך. המחירים הנמוכים של הספרים גרמו לכל ספר להיות בר השגה. בין אם זה במבצעים או בדוכנים מוזלים של ספרים פגומים. כעת, עבר חוק הספרים בכנסת ומשנה את התמונה ואצטרך להוציא יותר מכספי על תחביבי.

כאשר אני קונה ספר, אני רוצה להאמין שאני מספק פרנסה ליוצרו ויוצא מנקודת הנחה שהוא השיג את העסקה המשתלמת ביותר מבחינתו עם הוצאות ורשתות הספרים. אני לא מתעניין באספקט הטכני של הרווח לשחקנים המעורבים ואין לי דרך לדעת מה מכילים החוזים החתומים. מה שמעניין אותי זה למצוא ספר שיעניין ויסקרן אותי ולשלם מחיר שנראה לי הגיוני עליו. מציאת ספר מעניין היא תהליך יחסית פשוט בעולם המתקדם של ימינו, יש ביקורות בשלל אמצעי התקשורת, המלצות של חברים או אחד שמשך את תשומת ליבי בביקורי בחנות. עם כל הכבוד למי שמייצר את הספרים ותוכנם, כצרכן יש לי סכום מוגבל שאני יכול להוציא עליהם והוא לא נמצא גבוה יותר בסולם העדיפויות מאשר מזון או לבוש. כאדם עם ראש על הכתפיים, אני מחפש בדרך כלל מבצעים והנחות על מנת למקסם את כוח הקנייה של הכסף שיש לי להשקיע. לדעתי, כך נוהגים צרכנים נבונים שיש להם תקרה לסכומים שהם יכולים להוציא על מוצרי מותרות.

המחירים הנמוכים של הספרים אפשרו לי לרכוש כמות שסיפקה את צרכיי, אך כעת החליטו לשים לזה כץ. מעתה חל איסור חוקי לספק הנחות לספרים חדשים ויהיה עליי לשלם את המחיר הקטלוגי המלא שרשום מאחוריו. בפועל זה גורם לכך שאוכל לרכוש כמות קטנה יותר מהמבחר או להוציא סכום גבוה יותר על התחביב שאני אוהב. מבחינה פסיכולוגית, כשמחירים עולים, צרכנים ממוצעים ירכשו פחות ויחפשו את המבצעים וההנחות. הסכום שהם יכולים להוציא על ספרים לא עולה, למרות שהמחיר יעלה. קראתי מספר רעיונות עם סופרים שתמכו בחוק ומבחינתם זה טוב שהמחירים יעלו. אני לא מצליח להבין מאיפה היהירות הזאת מגיעה ומה טוב בזה שהמבחר יהיה מצומצם יותר ושכל אזרח יקנה פחות. בנוסף לכך, זה נראה לי גם כמו פגיעה בסופרים הפחות ידועים שיהיה להם קשה יותר לשכנע אותי לרכוש את יצירותיהם במחיר גבוה.

מכיוון שאני מעוניין להמשיך לקרוא ולהינות, הרהרתי מה אפשר לעשות על מנת לשמר את התחביב שלי. פניתי לאינטרנט והטכנולוגיה המודרנית והתברר שהטכנולוגייה מוכנה כבר היום. מסך שמדמה נייר ואפשרות לדחוס אלפי ספרים לקורא ספרים אלקטרוני. הפסקתי לרכוש דיסקים או קלטות, מדוע שלא אתקדם גם בתחום הקריאה? קצת חיפושים באינטרנט הראו לי שספרים דיגיטליים נמכרים במחירים זולים ויש גם הרבה בחינם. אמנם, ארצנו הקטנה עדיין לא התפתחה מספיק בתחום, אך זה עניין של זמן עד שההיצע יגדל ויהיה ניתן לרכוש כל ספר במהירות ובמחיר הוגן. מעבר לכך, כאין לי מקום במדפים וגם נושא איכות הסביבה חשוב לי. הטכנולוגיה פותרת לי את רוב הבעיות, גם מחיר בר השגה לספרים וגם היכולת לחסוך מקום ולקחת את כל הספריה שלי איתי.

תומכי חוק הספרים החליטו להילחם באוהבי קריאה כמוני על ידי איסור מתן הנחות לספרים חדשים. כצרכן, הייתי בוחר להחרים חברה שנוהגת ככה בלקוחות שלה. מכיוון שלא מעריכים אותי, בחרתי בדרך אחרת. אני לא אקנה ספרים אנלוגיים במחירים שלדעתי מופקעים, וסופרים שתמכו בחוק לא יקבלו ממני תמיכה כלל. היום אפשר להשיג כמעט כל ספר בחינם או במחיר הוגן בעולם הדיגיטלי. אין שום סיבה הגיונית שקורא יצטרך לשלם מחיר מופקע בגלל חוק שאוסר מתן הנחות על ספרות חדשה.

 

מיכאל שפילקובסקי.

 

לקריאה נוספת – חוק להקמת קרטל הספרים, נייר עמדה.

תגובות