החיים בברית המועצות החקלאיות של ישראל….
#בריתהמועצותהחקלאיות

אנו משתפים את התשובה המנומקת של "חופש לכולנו" לטוקבק של מי שהייתה חלק מהממשלה הקודמת והתעקשה ומתעקשת לשלוט ולפקח על שוק המזון, וכעת כנהוג אצל פוליטיקאים מתפלאת שעקב "היעדר תכנון" יש מחסור ומחירים מרקיעי שחקים על מוצרי מזון בסיסיים. אנו מצטרפים לקריאה של חופש לכולנו לבטל את המועצות החקלאיות ולבטל את המכס על מוצרי מזון להרחבת ההיצע, שכנובע ממנה בשוק חופשי תוריד מחירים.

ציטוט: שלום לך גברת שרת הבריאות לשעבר. החלטנו בחופש לכולנו לעזור לך לענות על השאלה שמטרידה אותך ועוד הרבה מאוד ישראלים- למה יוקר המחיה כל כך גבוה?

בכל הנוגע למוצרים חקלאיים, כל המשק בארץ מאוגד בידי מה שנקרא "מועצות מזון"- מועצת הירקות, מועצת האגוזים, מועצת הלול, מועצת החלב וכו'.
לכל אחת ממועצות אלה המונופול מטעם הממשלה לקבוע מי יהיה רשאי לעסוק באותו תחום, וכמו כן לקבוע גם מכסות ייצור ומחירים סיטונאיים. כלומר- המחיר בו הפירות והירקות נמכרים לסופרים שאנחנו קונים בהם- נקבע מלמעלה על ידי מונופול ממשלתי שמי שמנהל אותו הם נציגים-מטעם-עצמם של החקלאים. לאחרונה, למשל, הועלה המחיר הסיטונאי של עגבניות ל-8 שקלים לקילוגרם. מועצות המזון משתמשות בכוח שלהן כדי לשמור את המחירים גבוהים, ולעיתים אף פוקדות על דברים מזעזעים כמו שריפת תבואה. למעשה, משק החקלאות הוא אחד המתוכננים ביותר בארץ, והתכנון הזה הוא בדיוק הגורם למצב בחנויות.

אבל אפילו יותר גרוע מזה- מעבר לחסימת כל תחרות מתוך הארץ, אנשי מועצות המזון מפעילים גם לובי על הממשלה- בשם כל מיני סיסמאות של "חקלאות זו ציונות" ואמרות מטופשות כמו "בלי החקלאות נאבד את זכותנו על הארץ", הם מחילים מכס של מאות אחוזים על פירות וירקות. ספציפית על עגבניות, אגב, המכס עומד על 272% מהמחיר הסיטונאי לקילו. כלומר, כשמגדלים בהולנד עגבניות ומלפפונים ב-3-4 שקלים לקילוגרם, אי אפשר להביא אותם לארץ כי "חקלאות זה ציונות".

כל זה, אגב, נעלם בשנה האחרונה. למה? כי שנת שמיטה. ובמדינת ישראל, הדבר היחיד שמצליח לנצח קבוצות לחץ חקלאיות אלה קבוצות לחץ דתיות. היה מותר בשנה האחרונה לייבא חמישה זנים שלמים של פירות וירקות, עגבניות ומלפפונים ביניהם, ללא מכס. אבל שנת השמיטה נגמרה, המכסים עלו מחדש, והמחירים איתם. המכסות, חוסר הייבוא, והמחירים הסיטונאיים הקבועים מראש גרמו למחסורים ועליית מחירים מטורפת בכל הארץ, שהורגשה בסופר של יעל גרמן ובאלה של כולנו. אלמלא מועצות המזון, חקלאים היו מסוגלים להגביר את הייצור, וייבואנים היו יכולים להשלים את החסר עם עגבניות זולות מחו"ל. אנחנו צריכים לשאוף לפרק אותן ולהביא את שוק המזון בארץ להיות חופשי באמת. זו הדרך הטובה ביותר להילחם ביוקר המחיה עבור הצרכן הפשוט.

הפוסט המקורי של חופש לכולנו הכולל מראי מקומות:
https://www.facebook.com/hofeshku/photos/a.166046380239179.1073741827.149085521935265/503300369847110/?type=3

תגובות