הזוכה השבוע בפינת הצעת החוק המיותרת היא:
חוק עבודה מועדפת — מסגרת השמה חוץ ביתית
את ההצעה הזו יזמה ח"כ יפעת שאשא ביטון – Yifat Shasha Biton ממפלגת כולנו – בראשות משה כחלון ואליה הצטרפו שלל חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה, כך שיש לחוק זה סיכוי טוב לעבור.

חיילים משוחררים שעובדים במה שהמדינה הגדירה כ"עבודה מועדפת" מקבלים מענק מהמדינה לאחר שעבדו בה תקופה מסוימת המוגדרת בחוק. הצעה זו מציעה להוסיף לרשימת העבודות המועדפות גם עבודה בלתי מקצועית במסגרות השמה חוץ-ביתית, בתפקידים של שמירה, תחזוקה ונקיון.

מי שעובר על רשימת העבודות המועדפות רואה רשימה מוזרה של עבודות שנבחרו נטו לפי יכולת הלוביזם של קבוצות הלחץ שנהנות מכח העבודה המסובסד הזה.

מוסד העבודה המועדפת מוסיף את חטא עיוות שוק העבודה לפשע של כפיית שירות חובה על 50% מהצעירים (השאר מוצאים דרכים להיפטר מחובת השירות). כפי שממחיש פרופ' Omer Moav (הוידאו המלא בתגובות, ציטוט חופשי): "פשוט שערוריה בלתי נתפסת. תאר לך שהייתי אומר לך, לא תקבל משכורת, תקבל תקציב סמלי, וכשתסיים את עבודתך בשירות מדינת ישראל תקבל עבודה מועדפת, ואז תקבל את המשכורת שלך."

השיטה המקורביסטית הזו גם יוצרת עיוותים חמורים בבחירות של משוחררים טריים. במקום ללכת ללמוד או לעבוד במשהו שבו ייצרו ערך בשוק החופשי, מכווינים אותם בשלב רגיש של החיים לעבר עבודה בה השכר לא משקף את מידת הפריון שהם יוצרים. כפי שמסביר פרופ' מואב (שוב ציטוט חופשי): "כמובן שיש לזה השלכות כלכליות. אתה גורם לאנשים האלו להפסיד זמן יקר, חלקם אנשים מוכשרים, במקום ללכת כבר ללימודים, להתחיל בקריירה, הוא הופך למשל למתדלק. העלות המשקית היא בעצם עוד שנה של מתדלק במקום שנה של פרופסור באוניברסיטה או מתכנת וכו'. זו פשוט טפשות כלכלית."

הגיע הזמן פשוט לשלם שכר ראוי לחיילי החובה, כשלב ביניים למעבר לצבא מקצועי. את כל העבודות המועדפות יש לבטל ולתת למעסיקים להתחרות בשוק עבודה חופשי ולשלם את המשכורות בעצמם.

חקיקה
צדק חברתי – חדר המצב
צבא מקצועי- הצבא של העם
חיילים מצייצים
חיילים משוחררים – פק"ש
חופש לכולנו الحرية لنا جميعاً
איילת שקד
Sharren Haskel שרן השכל
גרפיקה: Eran Ron

תגובות