הזוכה השבוע בפינת הצעת החוק המיותרת היא:
חוק לסינון מורים
את ההצעה הזו יזם ח"כ איתן ברושי – Eytan Broshi מהמחנה הציוני ואליו הצטרפו שלל חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה, כך שיש לחוק זה סיכוי טוב לעבור.
ההצעה ממנה ממונה חדש במשרד החינוך ויוצרת מספר ועדות שתפקידן לסנן מורים חדשים. הדרישות כיום ממורים הן: תואר אקדמי, תעודת הוראה ותקופת התמחות. הצעה זו תוסיף לדרישות האלה גם דרישה לצלוח ועדה פקידותית שתחליט אם המורה כשיר להיות מורה. כמו כן, המורים יצטרכו לעבור ועדה בריאותית שתאשר שהם בריאים מספיק להיות מורים.

אם מנגון מסויים כשל, האם יש סיבה להגדיל ולתקצב אותו? סינון המורים כיום במערכת החינוך לא עובד. כולנו נתקלנו במורים טובים ובמורים טובים פחות במערכת החינוך, אבל יותר מהכל, נתקלנו במורים ובמערכת שלא מתאימה לצרכנו ולצרכי ילדינו, לא המערכת ולא האקדמיה מצליחים היום לייצר מורים איכותיים, למרות הגידול המסיבי בתקציבים ובשכר בשנים האחרונות. יש סבירות גבוהה כי רבים מן המורים האיכותיים רק נלחמים במערכת במקום שזו תאפשר להם לפרוח. ייתכן גם שרבים וטובים אחרים לא נכנסים למערכת בגלל החובה להחזיק בתואר.
השוק החופשי מעניק מערכת סינון שהמערכת הציבורית לעולם לא תוכל להציע — חופש הבחירה של הלקוחות. בתי ספר יבחרו מורים לפי צו רצונם ומצפונם וההורים יבחרו בבתי הספר שמתאימים להם. יתכן שתואר הוא דבר הכרחי ויתכן שישנם עוד עשרות קריטריונים להוראה איכותית, אבל רק השוק החופשי שמונע מהבחירה החופשית של ההורים יודע לענות על השאלות האלה.
הוספת מנגנונים בירוקרטים נוספים על המערכת תרחיק אותנו מהחופש לבחור ותבזבז עוד מכספי הציבור.

School voucher
חקיקה
צדק חברתי – חדר המצב
חופש הבחירה בחינוך
משרד החינוך
ישראל חופשית
חופש לכולנו الحرية لنا جميعاً
איילת שקד
גרפיקה: Eran Ron

תגובות