הזוכה השבוע בפינת הצעת החוק המיותרת היא:
חוק הנצחת זכרו של הרב עובדיה יוסף
הצעת חוק זו של חבר הכנסת דוד אמסלם David Amsalem ממפלגת הליכוד מציעה להנציח את זכרו של הרב עובדיה על ידי מרכז הנצחה ייעודי שיכלול מוזיאון ומכון מחקר שימומנו על ידי משלמי המיסים.
אנחנו מאמינים שאין לכפות על משלמי המיסים להנציח אף אדם, חשוב ומכובד ככל שיהיה. להיפך, ככל שהאדם חשוב ומכובד יותר, ברור שתלמידיו ומוקירי זכרו ידאגו להנצחה ראויה ומכובדת. אם המדינה תתערב בהנצחה, זה יגרום גם לכפייה על משלמי המיסים וגם לפילוג בעם בין אלה שרוצים להנציח אדם מסויים ובין אחרים שרוצים להנציח מישהו אחר. כמו כן, תלמידיו ומוקירי זכרו ודאי יקימו הנצחה שמתאימה להם, ולא הנצחה ממשלתית גנרית שכנראה תדאג לג'ובים למקורבים מסויימים בלי לעניין את הציבור כלל. סביר שתלמידי הרב עובדיה יעריכו ערב לימוד תורה לעילוי נשמת הרב הרבה יותר ממכון מחקר ומוזיאון…

ייתכן שתעלה הטענה שהרב עובדיה היה בכיר בשירות המדינה ולכן המדינה מופקדת על הנצחתו. זו תזכורת לכך שהמדינה מעורבת הרבה יותר מדי בדת. התערבות זו גורמת לכפייה על אזרחי המדינה ופגיעה בעצמאות של הדת. יש להפסיק את התערבות המדינה בדת והתערבות הדת במדינה. כל תפקיד של פקיד דת צריך להתבטל, כולל מוסד הרבנות הראשית מטעם המדינה.

איילת שקד
חקיקה
מרן הרב עובדיה יוסף
התנועה למען הפר/דת מהמדינה
הפרדת מוסדות הדת מהמדינה
חופש לכולנו الحرية لنا جميعاً

גרפיקה: Eran Ron

תגובות