הזוכה השבוע בפינת הצעת החוק המיותרת היא:

חוק קביעת יום פתיחת שנת הלימודים כיום בחירה

הצעת חוק זו של חברי הכנסת אילן גילאון, יעקב מרגי ומירב בן ארי – Merav Ben Ari מציעה להוסיף לרשימת הימים בהם עובד רשאי לבחור לנצל אחד מימי החופשה השנתית שלו את היום הראשון ללימודים.
הצעה זו היא דוגמה מצוינת לחוק שהוא באמת מיותר ומהווה התערבות של המדינה שפולשת לפרטים הדקים ביותר ביחסי עובד-מעסיק. לא ברור שלהצעת החוק הזו תהיה השפעה גדולה. כיום, עובד שרוצה לנצל יום של חופשה שנתית כדי לקחת חופש ביום הראשון ללימודים יכול לתאם זאת עם המעסיק, וכנראה יקבל את החופשה. הצעת החוק הזו רק תכפה פגיעה בפעילות העסקית על מעסיקים ספציפיים שעבורם קשה במיוחד לאבד עובדים ביום הספציפי הזה.
אפילו אם החוק הזה לא גורם להשפעה דרמטית במיוחד, הוא מצטרף לשרשרת התערבויות ורגולציות מיותרות בתחום שוק העבודה שגורמות למעסיקים לחשוב הרבה לפני שהם "מתחתנים" עם עובד חדש בחתונה קתולית מסובכת ויקרה. זה גורם לאבטלה ולנטייה של מעבידים להעסיק עובדים באופן של העסקה קבלנית שלעיתים קרובות פוגעת ביעילות ובתנאי העבודה של העובדים.
אנחנו קוראים למחוקקינו לזכור שבכל פעם שהם מנסים להוסיף לנו "זכויות" כעובדים, הם מקשים על העסקתינו. הגיע הזמן לשוק עבודה גמיש וחופשי שבו קל לפטר ולהעסיק, שבו מחליטים על תנאי העבודה בחוזים אישיים מול העובד, או מול התאגדות וולונטרית של עובדים.

איילת שקד
חקיקה
צדק חברתי – חדר המצב

גרפיקה: Eran Ron

תגובות