הזוכה השבוע בפינת הצעת החוק המיותרת היא:
חוק פנסייה חובה לעצמאים

הצעת חוק זו של אלי כהן ממפלגת כולנו, הפכה לחוק ויישומה החל בשבוע שחלף. לפי הצעת חוק זו, גם על עצמאים ייכפו לחסוך לפנסייה.

רונאלד רייגן פעם אמר: המילים המפחידות ביותר בשפה האנגלית הן — אני מהממשלה ואני כאן כדי לעזור.

איגוד העצמאים לפני מספר שנים התרעם על הבעייתיות בכך שהנטל של הביטוח הלאומי נופל על הכתפיים של העצמאיים אך כמעט ללא שום שירות הניתן להם במקרה והם נזקקים לסיוע. בפועל, הם שילמו (ועדיין משלמים) יותר מהרבה שכירים, אך לא זכאים לשירותים הניתנים ע"י הביטוח הלאומי כמו דמי אבטלה במקרה שהעסק קורס או תגמולים שונים אחרים. אך כמו כל פנייה עבור סיוע מהממשלה, גם עזרה זו הסתיימה בעוד מקל בגלגלים לעצמאיים.

במדיניות הרווחה הנוכחית שבה אנשים רשלנים יבחרו לא לחסוך לפנסייה הם ייפלו למעמסה על הציבור כשייפרשו, ייתכן שיש הצדקה לפנסיית חובה. הבעייה העיקרית היא באופן יישומה.
כדי למנוע ניצול של מערכת הרווחה לאחר פרישה, מספיק אם הממשלה תקבע סכום מסויים אותו צריך לחסוך לפנסייה כך שיאפשר הסתברות טובה לקיום מינימלי לאחר הפרישה כך שהפורשים לא ייפלו למעמסה על הציבור. במקום זאת, הממשלה קובעת שיעור הפרשה לפנסייה באחוזים מהשכר הנוכחי, ושיעור זה הוא גבוה למדי (17.5%). זו התערבות בוטה בבחירות של האנשים והחלטה של הפקידים עבור הפרט. זו בעצם כפייה על אנשים לפגוע ברמת החיים הנוכחית שלהם כדי שיהיה להם בטחון מאד גבוה לקיים את אותה רמת חיים (וסביר שיותר) לאחר הפרישה. אולי יש אנשים שרוצים לעשות זאת, אבל אסור לכפות זאת על מי שמעדיף לפעול אחרת.
אנחנו מתמקדים בפוסט זה בחובת ההפרשה לפנסייה, אז לא נדבר על שאר העוולות והסיבוכים שיש במערכת הפנסייה הנוכחית שעולים לנו הרבה כמשלמי מיסים.
העוולה הגדולה ביותר בכפיית החיסכון לפנסיה היא הכפייה לחסוך דרך מספר מצומצם של קרנות. סביר שחסימה זו של תחרות מעלה את דמי הניהול, ויוצרת תרבות שבה טייקונים מקורבים זוכים להלוואות נדיבות ללא בטוחות מתאימות. מכאן נובעת תופעת התספורות התכופות שמרגיזות את הציבור. כמובן שמחוקקים פופוליסטיים כתגובה רוצים לעוות את השוק עוד יותר ולהרחיב את הכפייה על ידי הגבלות על תספורות והגבלת דמי ניהול באופן מלאכותי במקום לתקן את שורש הבעייה.
אנחנו קוראים לבטל את כפיית הפנסייה בין על שכירים בין על עצמאים, או לכל הפחות להמעיט בכפייה ככל שניתן ולתת לכל אדם לחסוך בסכומים ובאופנים שמועדפים עליו, כולל חיסכון באופן עצמאי.

איילת שקד
חקיקה
קופות גמל בניהול אישי לשכירים (IRA)
עצמאי
להב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל
הסתדרות העצמאים
עצמאים עושים שינוי
ישראל מפקירה את העצמאים
צדק חברתי – חדר המצב
תודה ל Eran Ron

תגובות