"בשורה לשני מיליון אזרחים: אושר בקריאה ראשונה החוק לשכירות הוגנת"…. כך מכריזות הכותרות. פרופ' Omer Moav מסביר היטב מדוע מדובר בחוק פופוליסטי שיפגע בהיצע הדירות להשכרה ובשוכרים, יעלה מחירים ופגע בכל החוגגים שקנו את "שמן הנחשים" הזה.

כמה הערות:

1. אם תהיה אכיפה של החוק (סביר שלא) אז הבשורה היא עליה במחירי השכירות. זה מה שקורה כשמקטינים את היצע הדירות כי חברי הכנסת חושבים שהן לא ראויות למגורים. יהיו אנשים שיאלצו לעבור לחלופה פחות מוצלחת מבחינתם אם הדירות ה"לא ראויות" שהם גרו בהן לא יושכרו יותר. העובדה שיש מי שדווקא בחר לגור בדירות "לא ראויות" לדעתם של ח"כ ששכרם הוא כ-40 אלף שקלים לחודש, לא ממש מעניין אותם. גם מה שיקרה עם אותם אנשים ממש לא חשוב. העיקר הפופוליזם.

2. ההכרזות של מקדמי החוק מגוחכות. פולקמן ושפיר מתהדרים בהישג משמעותי ("אני שמחה לראות שההצעה שהגשתי בעבר יחד עם ח"כ פולקמן הפכה להצעה ממשלתית. אני מקווה שההצעה הזו תצליח להציל שני מיליון שוכרי דירות שחיים בג'ונגל מוחלט") אבל אין בחוק הזה כמעט כלום. קצת נזק, לא יותר.

3. ראש העיר תל אביב מצטרף לליצנים: "זהו צעד חשוב בדרך להסדרת נושא השכירות בישראל. כשגיבשנו בעיריית תל אביב-יפו הצעה שתניע את החקיקה בנושא דיברנו על שלושה עוגנים: יחסי שוכר ומשכיר, הגדרת דירה נאותה למגורים ופיקוח על שכר הדירה. לצערי, בשני הנושאים האחרונים ההצעה עדיין לוקה בחסר ואני מקווה כי תושלם בהמשך".

העובדה שפיקוח שכר דירה אפקטיבי – שהוריד את מחירי השכירות – גרם לשוק שחור, הזנחה ומחסור, ולמעשה הרס של שוק השכירות, בכל מקום בעולם, לא מפריעה לחולדאי ולפוליטיקאים הפופוליסטים שלנו. הבורות של הציבור, שרוצה להאמין לדברי ההבל הללו היא פשוט מדהימה.

4. צבי זרחיה (מדווח בדהמרקר). צבי: אתה כתב כלכלי. זה מה שיש לך לכתוב? ציטוט תומכי החוק והצטרפות לצלילי השמחה? ההסבר של זרחיה לכך שאין בחוק פיקוח מחירים: "שרת המשפטים, איילת שקד, בלמה את הדרישה להקפאת המחירים בשוק השכירות, דבר שהיה מוביל לדעתה להקפצת מחירים באופן מיידי, להזנחת הדירות מצד המשכירים, לחוסר רצון להשקיע בהן ולהתערבות רגלוטורית מיותרת בשוק החופשי." כמו רבים בתקשורת הישראלית, ההתנגדות של שקד לא מוצגת כנובעת מהעובדות אלא ל"דעתה." סתם אידיאולוגיה ימנית. ולא מדובר אגב בהתערבות מיותרת מדובר על התערבות מזיקה.

5. מגבלות על גובה הערבות יגרמו לאפליה כנגד שוכרים ללא תלושי שכר מרשימים.
http://www.themarker.com/realestate/1.3143803

התמונה והקישור הבא מתוך מעקב אחר החוק של "מדד החירות לכנסת ה-20" בעריכת התנועה הליברלית החדשה – The Israeli Freedom Movement באתר כנסת פתוחה | Open Knesset
https://oknesset.org/bill/8963/

תגובות