** ביטול מע"מ על מוצרי יסוד **
כותבת מירב ארלוזרוב: "לראשונה בתולדותיו נחשף מונופול החלב הישראלי לתחרות. את אגלי הזיעה על מצחם של מנהלי תנובה, שרק השבוע נמכרה לברייטפוד הסינית, אפשר היה לראות למרחקים. המונופול, כצפוי, הגיב במלוא הכוח – תנובה מיהרה להגיש תביעה נגד עלמה, בטענה כי האריזה מזכירה את זו של עמק, ובכך יש הטעיה של הצרכנים. במקום להתחרות, המנופול מנסה בכל כוחו להוציא את המתחרה מהשוק.
הלחץ של תנובה מובן. לא רק שהגבינה הכי נמכרת שלה מותקפת, אלא שההתקפה מכוונת נגד הגבינה הכי זולה שלה, זו שנמכרת *במחיר מפוקח*. ואולם אם אפשר לייבא גבינה אירופית איכותית במחיר נמוך ב-22% מזה של פיקוח המחירים על תנובה, מה ניתן להסיק מכך על מרווחי הרווח (או שמא חוסר היעילות המשווע) של מונופול החלב שלנו? מה ניתן להסיק מכך על חוסר היעילות של פיקוח המחירים, ועד כמה קל למונופולי המזון לתמרן את המפקחים כדי לקבוע מחירים גבוהים? שוב הוכח שאין כמו תחרות כדי להוריד מחירים, ואין כמו תחרות כדי לחשוף את חוסר היעילות ואת הניצול המשווע של המונופולים הגדולים את הצרכן הישראלי. כמובן, תוך שימוש בתיווך המופלא של הממשלה ופיקוח המחירים המופרך שלה."
אולם התגובה לא איחרה להגיע: "הממשלה עושה את כל המאמצים כדי להרוג את התחרות באיבה, ולבצר לעולם ועד את מעמדה המונופוליסטי הדורסני של תנובה. זו המשמעות היחידה של ההצעה המבריקה שהועלתה מצד כל המפלגות כמעט במשא ומתן להקמת הממשלה החדשה: ביטול המע"מ על מוצרי היסוד המפוקחים – מוצרי מזון, שכמעט מחציתם מוצרי חלב, שבעיקר תנובה מייצרת והמדינה קובעת את מחירם".

לפנינו עוד מקרה של מצג שווא של "כוונות טובות" שיוביל לכך שכולנו נפסיד.
במקום שתנובה תצטרך להתחרות בגבינה המיובאת ולהוריד את המחיר ב 20%, היא מקבלת עזרה ממשלם המיסים שמסבסד לה הורדת מחיר של 18%.
פתיחה חלקית של ייבוא גבינה צהובה מחו"ל הוביל לירידה של מעבר ל 18% במחיר, וכל זה מבלי לגרוע מהמיסים שלנו שקל אחד.
צריך לפתוח את שאר משק החלב (שהוא בעיקר ייהנה מהטבת המע"מ) וכך להוביל להוזלה הרצויה – בלי לתת סובסידיות למונופולים, בלי להגן עליהם מתחרות ותוך חיסכון של מיליארדים(!) מכספי המיסים.
http://www.themarker.com/news/1.2604718

תגובות