19-hJmTqzcpJa.jpg

המכתב הזה נשלח למנכ"ל חברת אל-על בעקבות בחירתה של חברת אל-על לסכן את בריאות לקוחותיה בפרשת חוות מזור.
 

לכבוד: מר אליעזר שקדי, מנכ"ל חברת אל-על

 

הנדון: בחירתה של חברת אל-על לסכן את בריאות לקוחותיה

 

מכובדי, שלום. שמי איגור ואני לקוח מרוצה במועדן "מתמיד" של חברתך. אבקש לציין כי אני מאוד שבע רצון מהחברות במועדון וברצוני להוקיר על כך תודה. רמת השירות לה זכיתי הייתה ללא דופי וכך גם אמינות החברה. כמי שיש לו ניסיון עשיר עם חברות תעופה אחרות, שבחי אלו נמסרים בלב שלם. אין ספק כי הדבר גם מעיד על הכישורים הטובים שלך ושל אנשי צוותך

אבקש אם כן לנמק מדוע אני מפסיק לאלתר את כל טיסותיי עם אל-על.

לא עלינו, כיום, במקרים חמורים של דלקת פרקים, אין בנמצא משכך כאבים שיכול לשכך את הכאבים מהמחלה. בשל כך רבים, בהם הרבה קשישים, מתייסרים מאוד וחייהם אינם חיים. הנה לשמחתנו פותח לאחרונה בארצות הברית משכך כאבים חדש ומתאים ובשל כך בודקים אותו על בעלי חיים.

מכתבה שקראתי באתר "אנכי" נודע לי כי את משלוח קופי המקק לניסוי זה אל-על לא תטיס משיקולי רווחתם של בעלי החיים הדרושים לניסויים. בדף הפייסבוק שלכם כתבתם כך: "[חברת אל-על] מעוניינת להפסיק לאלתר ובאופן גורף את הטסת הקופים למטרות ניסויים". 

מי שהעלה על נס את רווחת חיות אל מעל חיי בני האדם איבד את אנושיותו. דע לך כי כמעט כל התרופות שאתה צורך ותצרוך מקורן במחקר בבעלי חיים.

איני סבור שמגיני זכויות החיות הללו הם רק ילדי שמנת, צעקנים שטרם למדו צער, והם צעירים מידי ובריאים מידי ואולי גם קלי דעת מידי מכדי להבין את השלכות תפיסתם. אני רואה את תורתם ומניעיהם כזדוניים מיסודם. טעות תהיה לראות את פעילותם כתופעה כשלעצמה במנותק מפעילות בלתי נלאית של אין ספור אירגונים לא ממסדיים אחרים הפועלים בשם של צדק חברתי כזה או אחר. 

יש דבר אחד במשותף לכל ה"מתקני העולם" הללו. הם תמיד פועלים בשמה של קבוצה כלשהיא, שאכן מעוררת תחושת חמלה מצד כל אדם נורמלי, אבל לא נבין את מניעיהם אם נתבונן על הצד המובלט הזה של המטבע. החצים שלהם תמיד, ללא יוצא מן הכלל, מכוונים לא לאלה שזכויות של אדם או חמלה למישהו הם צליל ריק בשבילם אלא לאלה שמצד אחד מכירים בתחושות אלו ומצד שני יודעים ומסוגלים לתת את המענה המעשי למצוקות כל שהן.

אני רוצה להביא כאן את המילים של וולדימיר בוקובסקי – גיבור שהגן על זכויות האדם בממלכה הסובייטית בשנות השישים ושבעים, עוד בטרם הפך העיסוק למקצוע נאה המביא הון כספי, פוליטי ומוסרי אלא היה "מוכר" ברדיפה, עינוים וכליאה בבתי סוהר ובתי משוגעים. המילים הללו מספר שלו משנות השבעים על תנועת הפציפיסטים דאז ששימשה זרוע סוביטית מועילה:

"… בוא נשאל את עצמנו, מה יקרה אם המערב יפרוק נשק חד-צדדית? האם ברית המועצות תלך בעקבותיו? בהחלת לא. זה היה מביא לפירוק מהיר של אימפריה סובייטית והפסקת שלטון שלהם לאלתר. האם פירוק נשק חד-צדדי של המערב יגרום לפלישה סוביטית למדינות חסרי ישע? שוב סבורני שלא. הם לא זקוקים לשטח שלכם שהיה קשה לשליטה בכל מקרה. יתרה מזה, איפה הם ימצאו את הלחם, טכנולוגיה, מוצרים, אשראי וכו' אם הכלכלה חסרת חיים שלהם תיכפה על מערב? … אבל מהרגע הזה אתם תתחילו לאבד את חרותכם בהיתכם תחת סחטנות סבייטית בלתי מוגבלת".

וזה המפתח להבנת המניעים של כל האין ספור פעילים אלה –הם מחפשים לשעבד את החזק וטוב בעזרת מעלותיו ותודות להם –  לחלש ולזדוני.

נודע לי כי בשל אי הגעת הקופים במועד המשוריין בוטל הניסוי והגעת התרופה החשובה לשוק תדחה וכך התרופה לא תגיע לחולים במועדה, והחולים עוד יסבלו לצערי. 

באשר אליך, בכלל איני יודע אם גם אתה טבעוני, ואם אתה גם מתנגד לניסויים בבעלי חיים, או שדברי יח"צנך השקריים אותם שמעתי הם שהשפיעו עליך. ייתכן והיועצים הצדיקו את קיומם בעצות אחיתופל לפיהן שורת הרווח תגדל בפרומיל האחוז לו אל-על תתכופף בפני מאווי ה"רחמנים", חסרי הלב ורפי השכל הללו. כולי חלחלה ממחשבה כזו. לא ייתכן שיהודי, העומד בראש חברת תעופה לאומית ונודע כגיבור ישראל, ירתום את חברתו לרשע וטיפשות, כשזו ניצבת מולו, בעבור בצע כסף.

אם זה היה המקרה, וכל העניין מאחורי שבירת מילה וחוזה חתום, אינו יותר מרדיפת שלמונים על חשבון החולים הריני מזועזע. דע לך כי לא תראה כל ברכה ממעשה כזה, בניגוד לדברי עסקניך. ניצבת פה בחירה ואחת מהדרכים היא חלולה ואולי רק תטפיח את כיסך בעוד קצת. כפי שכותב ביל בונר ממקימי אתר "אגורה", "קפיטליזם הוא שיטה מוסרית ולא שיטה כלכלית. היא מתגמלת מעלה ומענישה טעות". דע לך שלא עמדת במבחן המוסרי הזה. הכניעה שלך היא בגידה בכוחות שנצבים נגד רשע ושיעבוד.

דע לך כי תמצא רק איבה ובוז בעיניהם של החולים ובני משפחותיהם. אמנם, בניגוד למגיני הזכוית המקצועיים והמהוללים הם לא טסים הרבה במצבם. לחולים בדלקת פרקים ראומטית גם קשה לנופף שלטים בהפגנות ולנהל קמפיין בפייסבוק. אך האם ההחלטה נבונה? הם הרבה פעמים גם לא מכירים את הפייסבוק וה"הילולה" נגדם אז לכאורה זה לא נורא. החולים לא יודעים ולכן לא יכעסו אם אתה תישיר מבט לעיניהם, ורק אני, אבקש ממך, כמי שהיה לקוח נאמן שכן תחוש בושה, שלא תישיר מבט.

עצם הפניה ליחצ"נים רק מעניקה לפעילי שיעבוד את מבוקשם  – את ההוכחה שחברתך היא גוף רודף בצע וחסר עיקרונות מוסריים ותו לא, ובכך הפכת את עצמך לטרף שלהם.

מי שימכור את בריאותי, מי שמתכופף מול רשע וקנאות, לא אסמוך עליו להטיס אותי במטוס.

 

נ.ב. בזה מחזיר את כרטיס של "הנוסע המתמיד".

תגובות