אנו משתפים את אחד הפוסטים שהעלה יזם מתוסכל לאחרונה:
"למה הכל יקר בישראל פרק 343,923 בסדרה:

אז נניח שרוצים לייבוא מוצר כלשהו בתחום הבריאות. לא משהו סיני עמום, לא משהו שמשתמשים בו בחדרי ניתוח או מכניסים לתוך הגוף. מוצר פשוט שמאושר על ידי FDA ו-CE ונמכר ללא מרשם בכל מקום באירופה בארה"ב. להלן מסלול המכשולים:

1. לעשות לחברה ISO ורשיון עסק – כ-20,000 ש"ח וחצי שנה של עבודה. אבל ניחא, זאת הוצאה פחות או יותר חד פעמית וגם מובנת (אם כי יקרה ובירוקרטית מדי).
2. עמלה לחברה שעוזרת לרשום מוצרים במשרד הבריאות – כי התהליך מסובך ועמוס טפסים ככה שאי אפשר לעשות בלי מומחיות בנבכי הבירוקרטיה – 3500 ש"ח.
3. עמלה למשרד הבריאות – על זה שהם קוראים את התעודה של ה-FDA באנגלית קשה שפה, וחותמים – 1200 ש"ח.
4. התוקף של האישור שהם נותנים הוא בין 0 ל-5 שנים, וכשמחדשים אותו צריך לשלם שוב 2500 ש"ח ו-1200 ש"ח בהתאמה. כי התאריך בראש הטופס השתנה וזה דורש מאמץ רב לקרוא מחדש…
5. התהליך של האישור מבחינת זמנים נשמע כמו סרט אימה הודי – חודשיים לקבלת אישור *קבלת* בקשה ועוד כמה חודשים לקבלת האישור עצמו.
6. עמלת שחרור נוספת של 400 ש"ח עבור כל משלוח שמגיע לארץ.
7. אחרי שנה וכל העלויות הנ"ל, צריך למכור את זה איפשהו וישראל היא שוק קטן ואפילו די עלוב שיגרום לספק בחו"ל לפהק.

אני מזכיר שוב שכל זה עבור מוצר שכבר *יש לו אישורים* של הרשויות בארה"ב ואירופה.

שימו לב שהנזק הוא לא רק ישיר במחיר המוצר – כמה אחוזים של עלות ישירה בדרך כלל. הנזק האמיתי הוא בזה שרק חברות גדולות וותיקות יכולות לספוג את הכסף ובמיוחד את הזמן שהבירוקרטיה הנ"ל דורשת, ואז יש להן שוק עם מעט מאוד שחקנים, יציבות מחירים (גבוהים) ויכולת מקסימלית להחזיק (אפילו באופן לא מודע) מונופול או קרטל על אלפי מוצרים. מוצרי נישה אולי אפילו לא יגיעו לישראל כלל כי נוצר רף מלאכותי של גודל שוק / ביקוש מינימלי שרק מעליו שווה להתעסק עם ישראל.

ולקינוח – במקרה נודע לי כשמשרד הביטחון צריך מוצרים – יש פטור מהתהליך הנ"ל. הם לא יחכו שנה + ולא ישלמו עשרות אלפי שקלים ולא יצטרכו לספק אישורים ולמלא טפסים.

עכשיו אולי מבינים יותר טוב למה הכל כאן יקר? התהליך הנ"ל אגב דומה עבור מוצרי קוסמטיקה ותמרוקים וכו'.

על הייבוא הזה נוותר כרגע והמוצר לא יימכר בישראל בזמן הקרוב, דרך אגב.

עד מתי מכון התקנים

תגובות