אמיר פוסטר, פרופסור בני לאוטרבך, ראש הקתדרה ע"ש משפחת אקרמן לממשל תאגידי בישראל באוניברסיטת בר אילן, ובועז ארד מתראיינים בNRG בנושא מתווה הגז.

אנחנו מבריחים משקיעים בצורה כרונית

בועז ארד, ממייסדי התנועה הליברלית החדשה, אומר כי "דו"ח של הבנק העולמי ציין כי ישראל אינה אטרקטיבית לעסקים ובשנתיים האחרונות הדירוג שלה אף נפל יותר. כמו כן ממשלת נורבגיה שהזמינה דו"ח בנושאי השקעות בנפט ובגז העלתה כי ישראל דורגה ברמה של זימבבואה. וזה אגב לא מקרה שקפריסין ולבנון פרסמו שהן רוצות לחפש גז ונפט בים ועשרות חברות עמדו בתור ובארץ אין עוד שום גורם שרוצה להגיע".

"פשוט הפופוליזם חוגג כאן. זה אותו פופליזם שעצר שנים את כביש 6, שמונע את ההשקעה בפצלי השמן שאולי היו נתונים לישראל עוד מקור אנרגיה עצמאי וזה הפופליזם שגירש מהארץ את ענקית האשלג הגדולה בעולם, חברת פוטש שרצתה להשקיע בדרום ולבנות מפעלים לאלפי אנשים. אז צרחו שהיא תגנוב את ים המלח והחברה הזו הלכה והשאירה אותנו לשבור את הראש כיצד לפתור את בעיות התעסוקה בדרום.

"אגב חברת הענק "ווסייד" ביקשה גם להיכנס כאן למיזם הגז וברחה אחרי שגילתה מה קורה בארץ. כך נותרנו עם מונופול שגם הוא לא מונופול, כי רק תשובה ונובל אנרג'י מצאו גז (מתוך 46 רשיונות חיפוש) אז בגלל זה (הצלחתם) לא ראוי לשנות את הכללים ולהעניש את המצליח".

אבל מונופול יכול לסחוט את המדינה?
"כל הפופוליסטים שצועקים מונופול מונופול, לא צועקים על המונופול שקיים בתחום החקלאות או ברכבת או אפילו בחברת החשמל, ואלו תחומים שתורמים לתל"ג בארץ אחוזים רבים כשהגז יתרום רק כ- 0.7 אחוז לתל"ג. בנוסף, רוב הרווחים כאן ישולמו כמיסים כך שזאת פשוט צביעות טהורה".

לקריאת הכתבה במעריב:
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/717/172.html

תגובות